Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: erakogu

Laupäeval, 28. novembril kell 18.00-20.00 tähistatakse virtuaalse otseülekandena VÄE päeva ehk Välis-Eesti päeva Okupatsioonide ja vabaduse muuseumist Vabamu. Välis-Eesti päeva tähistatakse liikuva pühana novembrikuu viimasel laupäeval. Eelmisel aastal toimus päeva raames A.H.Tammsaare teksti „Truudus“ ühislugemine. Sel aastal jätkub traditsioon muuhulgas virtuaalse ühislaulmisega, kus esitamisele tuleb kogukondade poolt valitud pala „Ta lendab mesipuu poole“.

Selle aastase ürituse fookuses on rahvuskaaslaste kogukonnad videopildis, kus on võimalus näha filmilindile talletatud kaadreid Välis-Eesti kogukonna kokkusaamistest, sünnipäevadest, pulmadest või muudest tähtsatest sündmustest, mis ilmestaksid, kuidas on hoitud Välis-Eesti ringkondades Eesti traditsioone ja kultuuri. VÄE päeval toimuvad lisaks otselülitused rahvuskaaslaste kogukondadesse ning virtuaalne kontsert, mis kulmineerub ühislaulmisega.

Rahvastikuminister Riina Solmani sõnul on rahvuskaaslaste kogukondades eestluse hoidmine, arendamine ja võimestamine meie endi kätes. „Selleks, et meie kultuur püsiks elus erinevates maailma piirkondades, kus eestlased elavad, peame ennekõike ise sealseid kultuuri hoidjaid tunnustama ja märkama. Siinkohal on väga oluline ühiste traditsioonide kujundamine vahemaast hoolimata. Teeb rõõmu, et juba on rahvuskaaslaste kogukondadest üle maailma tulnud sõnumid, et VÄE päeva tähistamise saatel plaanitakse üht mõnusat koosolemist perekonna või väikse sõpruskonnaga,“ ütles rahvastikuminister.

Vabamu tegevjuht Keiu Telve: „Praegusel ajal, kui paljud meist pole saanud pikalt külastada oma välisriikides elavaid lähedasi, on eriti oluline hoida ühendust teiste kanalite kaudu. Oleme Vabamut näinud üle kogu maailma Eesti juurte ja huviga inimeste kokkutulemiskohana. Väga hea meel, et sellele ebatavalisel ajal saame kutsuda inimesi virtuaalsilla kaudu muuseumisse, et tähistada üheskoos eestlaste võrgustikku laia haaret ja kokkuhoidmist.“

VÄE päeva tähistamisest saab osa võtta Zoomi keskkonnas. Link on kättesaadav Vabamu kodulehel ning VÄE päeva ürituse lehel Facebookis, kus saab ka pikemalt tutvuda ürituse programmiga. Üritust korraldab rahvastikuminister koostöös Vabamu ja Ülemaailmse Eesti Noortevõrgustikuga.

Rahvastikuminister vastutab rahvastiku- ja perepoliitika kujundamise, üleilmse eestluse edendamise, rahvastikutoimingute koordineerimise, uussisserändajate kohanemise ning usuasjade ja kodanikuühiskonna arengu eest. Rahvastikuministri eesmärgiks on rahva kestlikkus ja areng. Riina Solman on rahvastikuminister alates 29.04.2019.

Viimased uudised