Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Kersti Kaljulaidi facebook

Kolmapäeval käis president oma Lõuna-Eesti turneel Põlva Roosi koolis, eile neljapäeval Võrus Järve Koolis.

President edastas kooli kohta järgmist: „Tore ja südamlik on see väike toimetulekukool, kus sel õppeaastal saab haridust 21 noort. Eriti tore on aga kuulda ka siin Võrus seda, kuidas noored osalevad paljudel linna üritustel ning toimetavad koostöös siin tegutsevate vabaühendustega. Minu sügav lugupidamine ja tänu kuulub neile õpetajatele, kes iga päev oma hinge, hoole ja aastatega kogunenud teadmised nendele noortele pühendavad. Aitäh teile!”

Lisaks Järve Koolile külastas president eile, neljapäeval Lõuna-Eesti Haiglas Kubijal. See Tartu Ülikooli Kliinikumi võrgustikus tegutsev sihtasutus on kagunurgas mitmes mõttes suurim – tegemist on nii Kagu-Eesti suurima tööandjaga oma ligi 500 töökohaga kui ka suurima ööpäevaringse meditsiinilise valmisolekuga haiglaga siin regioonis. Imselt on see kolme tiiva ja üheksa korrusega hoone ka lihtsalt kõige suurem maamärk siinpool Tartut.

Edasi käis president Vastseliina päästekomandos, kus oli pikem jutuajamine nii kohalike päästjatega kui Lõuna Päästekeskuse juhi Margo Klaosega. Piiri veeres on ka päästekorralduse loogika pisut erinev nö sisemaast – kui sündmuse puhul muidu saab tulla abi igast suunast, siis piiri ääres vaid ühelt poolt. Mis muudab eriti oluliseks vabatahtlike rolli ses töös – kokku ongi neid Võru- ja Põlvamaal enamvähem täpselt sama palju kui kutselisi päästjaid. Aga kõige parem on muidugi see, kui päästjad ei pea üldse päästmisega tegelema ja viimastel aastatel ongi läinud väga palju rõhku just ennetusele. Igaüks saab tegelikult palju ära teha selleks, et õnnetusi ei juhtuks – alustades suitsu- ja vinguanduri paigaldamisest. Ja kui endal on olemas, vaadake palun, kas ka naabermajas või teises küla otsas elaval tuttaval need olemas.

Margo Klaosega, kes juhtis ka elanikkonnakaitse kontseptsiooni väljatöötamist, rääkis president pikalt sellest, kuidas tegelikult peaks ühiskonnana erinevateks kriisideks rohkem valmis olema. Igaüks enda kodus, aga ka asutused, ettevõtted, omavalitsused. Päris hea mõtteharjutus on näiteks, kas ja kuidas te tuleks toime, kui näiteks kolm päeva elektrit ei oleks? Aga talvel, kui väljas on 25 kraadi külma?

President tegi peatuse Vastseliina linnuses, kus varemete kõrvale on viimastel aastatel kerkinud ka elamus- ja külastuskeskus, kus pakutakse kõike, alustades keskaegsetest hoolitsustest vaimule ja kehale ning lõpetades palverännakuga.

Järgmine peatus pidi olema Nopri talu, kuid taluperemees Tiit Niilo oli presidendile juba poolele teele vastu tulnud. Peeti kinni ja räägiti elust suurtest keskustest kaugel. Tee oli kuiv ja kenasti läbitav, aga vähe niiskemate ilmadega sellistel teedel kogu oma ettevõtte kaubalogistikat korraldada on juba päris suur väljakutse.

Nopri tallu jõudes ootasid ees Eesti tehnoloogiaettevõtete esindajad Martin Ruubel ja Luukas Ilves Guardtimest ning Ella Käi-Edo eAgronomist. Nemad on inimesed, kes on sel nädalal tehtud tehnoloogiaettevõtete rohelubaduse taga. Algatusega, mille kohta täpsemalt saab lugeda https://techgreenpledge.org/est , on tänaseks juba liitunud üle 50 ettevõtte Baltikumist. See näitab, et planeedi tulevik läheb järjest rohkematele korda. Ja järjest rohkem inimesi mõistab, et tegelikult saab igaüks midagi selleks ära teha.

Neljapäeval olid Kagu-Eestis ka Eesti suurimate ajalehtede peatoimetajad. Nad tegid presidendiga kaasa terve päeva ning Nopri Talumeiereis toimus traditsiooniline töölõuna.

Noprist sõideti edasi järgmisse farmi, kus piima saab hoopis kitsedelt. Andri-Peedo talu on samamoodi üles ehitanud nii tootmisele kui väärindamisele – nende kitsepiimast tehtud juustud maitsesid hästi. Talu juures on kitsede tarvis välja mõeldud ja ehitatud heinakuivati, kuhu pandavaid heinu pole vaja isegi enne päikese käes küpsetada.

Andri-Peedo farmi olid kogunenud ka piirkonna aktiivsed kaitseliitlased, kelle hulka kuulub ka taluperemees Ain Pajo. Kitsefarmiga tutvumise järel arutati piirkonna kaitseliitlastega selle üle, kuidas siin piirkonnas laiapindse riigikaitse ja kaitsetahtega lood on.

Õhtuhämaruses tegi president Värskas kaasa orienteerumisklubi Peko neljapäevakul. Tundus, et maalilisel maastikul põigati mööda tonnidest pohladest ja seentest, aga meele sai värskeks.

Päev lõppes päris pimedas, kui tehti peatus Mikitamäel Inara Vanavalgõ Kohvitarõs. Seal katsetati eri pelmeenide tegemist. President tänas kostitamise eest ja avaldas erilist tänu maailma ainsale naistest koosnevale karmoškaansamblile Karmona.

Viimased uudised