Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pilt: Presidendi kantselei

Vabariigi President Alar Karis tõi täna Kaitseväe Akadeemia lõpuaktusel õppuritele peetud sõnavõtus välja mõtte laiemast ühiskondlikust vastutusest, mida kõik kodanikud kannavad oma riigi ees.

„See, et Venemaa juhtkond otsustas alustada verist sõjategevust, on laiemalt ka Venemaa ühiskonna vastutus. Ukraina sõda ja Venemaad rõhuv režiim on õppetund sellest, et teatud poliitiliste protsesside käed taskus pealt vaatamine võrdub tegelikult nende toetamisega,“ ütles president Karis.

Riigipea sõnul viib suhtumine „mind see ei puuduta“ lihtsalt olukorrani, kus kodanikule tema häält ja otsustusvabadust enam tagasi ei anta. „Seda peame silmas pidama ka Eestis, et me ei loobu oma kodanikuvastutusest astuda välja, kui seatakse küsimuse alla meie riigi loomise aluseks olnud väärtused: demokraatia, õigusriik, isikuvabadused, inimväärikus,“ rääkis president Karis. „See on meie kõigi vastutus.“

Kõneledes Venemaa sõjast Ukrainas, ütles riigipea, et see riivab teravalt Eesti julgeolekut. „Venemaa agressiivsus ja tahe naabreid endale allutada ei kao kuhugi. Seega peavad Eesti riik, Eesti kaitsevägi, valmistuma selleks, et vajadusel Venemaa sõjalisele jõule vastu astuda. Teie õlul on osa sellest pingutusest, mis meil riigina tuleb teha,“ pöördus president Karis Kaitseväe Akadeemia lõpetajate poole.

Riigikaitse kõrgeima juhi sõnul on ohvitseri kutse erialaselt seotud elukestva õppe ning õpetamisega. Ta julgustas kõiki mõtlema sellele, kuidas ennast arendada ja kuidas oma kogemusi noorematele kolleegidele edasi anda. „Nagu rahvas, ei saa ka Eesti sõjapidamine olla rumal. Millest järeldub, et meil tuleb ehitada oma riigikaitset targalt ja pidada sõda targalt,“ ütles president Karis. „See eeldab, et meie ohvitserid, kes on Eesti kaitsevõime selgroog, peavad ennast pidevalt arendama, endale väljakutseid esitama ning õppima ka pärast seda, kui akadeemia uks on selja taga sulgunud.“

Kõne tekst.

Viimased uudised