Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tänavu Põlvasse toodud, aga sealt lahkunud põgenikepere võidakse Saksamaalt Eestisse tagasi saata.

USA ajakiri Time on jälginud 25-aastase Süüria põgeniku Taimaa Bazli ja tema pere teekonda läbi Euroopa. Taimaa sünnitas aasta tagasi Kreekas Thessaloniki põgenikelaagris olles tütre, kellele pani nimeks Helen. Lisaks on naisel 3-aastane poeg Wael. Abikaasa nimi on Mohannad.

Taimaa töötas Süürias muusikaõpetajana, kuni seal muusika ära keelati. Nüüd rändab ta koos perega õnne otsides mööda Euroopat.

Põgenikelaagris kaebas Taimaa räpasuse üle. Laagris jooksid ringi rotid. Ühtlasi kaebas naine külma üle. Laagris jäi neljakuune laps haigeks, mistõttu pidi naine minema haiglasse.

Naise suur unistus oli pääseda edasi Saksamaale. Teine valik oleks olnud Prantsusmaa, aga seal keelati pearätid ära.

Thessalonikist liikus pere edasi põgenikekeskusse Ateenas. Seal määrati neile tulevaseks elukohaks Eesti. Naine ei teadnud, kus Eesti asub, aga ta lootis, et pääseb ikka Saksamaale. Eestisse saatmist pidas ta suureks ebaõnneks.

Kui Helen sai poole aastaseks 2017. aasta algul saadeti pere lennukiga Eestisse. Neil lubati inimese kohta kaasa võtta ainult 23 kg isiklikke asju. Süürias käisid samal ajal lahingud ja nende koduküla oli puruks pommitatud. Lähedased soovitasid mitte mõelda Süüriasse naasmise peale.

Taimaa tunnistas, et vaatas Eesti kohta videoid ning talle hakkas Eesti meeldima. Edasi astus ta esimest korda oma elus lennukisse ja sõitis Eestisse.

Eestis anti perele dokumendid. Pere määrati elama Põlvasse. Seal kaebas Taimaa, et peale nende pole ühtegi moslemit. Seetõttu oli väga raske hakkama saada.

Naine kurtis, et temaga ei rääkinud keegi ja kui ta ütles tere, siis talle ei vastatud. Ta tundis, kuidas vaadati teda ja rätti ning tal oli hirm, et keegi rebib selle tal peast ära.

Tänavu septembris otsustas Taimaa liikuda edasi Saksamaale. Risk oli suur, sest lahkudes kaotasid nad oma abirahad ja korteri. Ning nad saadetakse tõenäoliselt tagasi laagrisse.

Siiski otsustas pere lahkuda Põlvast. Taimaa ei tahtnud, et tütar peaks Põlvas üles kasvama. Nad sõitsid Berliini bussiga ja sõit maksis 400 eurot.

Saksamaal paigutati nad Kuseli laagrisse, kus nad ootavad, kuhu neid edasi saadetakse. Helen sai septembris aasta vanuseks. Taimaa märgib, et ta poleks arvanud, et tähistab tütre sünnipäeva laagris, aga ta on seal õnnelikum kui Eestis.

Praeguse seisuga taotlevad Taimaa ja Mohannad, et neid ei saadetaks tagasi Eestisse. Neil on aga raha otsas, et tasuda juriidilise abi eest. Mohannad töötab Kuseli laagris pesumajas ja teenib 80 senti tunnis. Taimaa kardab, et varsti tullakse uksele koputama ja ta lahutatakse oma uutest sõpradest. Poeg ei käi lasteaias, kuna Taimaa kardab, et ta võib saada sealt täid. Helen on samuti kodus ning tema lemmiktegevus on järgi teha ema rääkimist mobiiltelefoniga.

Inside a Syrian Family’s Search for a New Home

Taimaa and her husband Mohannad are seeking asylum in Europe. TIME was there for the birth of their baby Heln. This is their story.

Viimased uudised