PILDID: Oktoober tõi kaasa viimaste aastate suurimad tormikahjud
Avaldatud: 7 november, 2023Lõppenud tormine oktoobrikuu tõi endaga kaasa viimaste aastate suurimad loodusjõududest põhjustatud kahjud, selgub PZU Kindlustuse statistikast.
„Tänavu oktoobris saime kokku 231 teadet loodusjõududega seotud kahjujuhtumitest, mida on rohkem kui neli korda keskmisest enam,” märkis PZU Kindlustuse varakahjude grupi juht Marge Habakukk. Tavalisest oluliselt suurem oli ka tormikahjude kogusumma, mis ulatus tänavu oktoobris üle 440 000 euro.
„Oktoobrikuu kõige suuremat kahju kannatas 8. oktoobril üks päikesepark, kus hävis kolm rida päikesepaneele. Selle juhtumiga seotud rahaline kahju ulatub üle 100 000 euro,” rääkis Habakukk. Umbes 11 000-eurose kahju tekitas 7. oktoobril hoonele kukkunud puu ja enam kui 10 000-eurone kahju tekkis siis, kui torm rebis 7. oktoobril maja katuselt lahti umbes 20 ruutmeetrit katuseplekki.
Enne tänavust aastat oli viimane kahjuderohke oktoober aastal 2019, kui PZU Kindlustus sai 101 teadet loodusjõududega seotud kahjujuhtumitest ja kahjude kogusumma ulatus üle 200 000 euro. Aastal 2021 tõi oktoober 57 teadet loodusjõududega seotud kahjudest ja kahjusumma ulatus ligi 60 000 euroni ning aastal 2022 sai PZU Kindlustus 44 teadet loodusjõududega seotud kahjudest, kahjusumma kokku oli ligi 150 000 eurot. Kõige rahulikum oktoober oli aastal 2020, kui tuli vaid kaks teadet loodusjõududega seotud kahjudest.
„Kõige rohkem kahjuteateid on tulnud seoses tormi tõttu murdunud puude ja okstega, mis on tekitanud kahjustusi nii hoonetele, sõidukitele kui ka eramajade aedadele,” ütles Habakukk. Lisaks puudega seotud kahjujuhtumitele on palju antud teada ka katusekahjudest. Laekunud on ka üle 10 teate kaskokindlustuse juhtumitest, kus autole on kukkunud peale tormis murdunud puud või oksad, samuti on tulnud ette juhtumeid, kus tugev tuul on löönud auto avatud ukse hooga vastu teist autot.
Suur probleem tekib Habakuke sõnul katusekahjudega seoses nendel kortermajade elanikel, kelle korter on küll kindlustatud, kuid kortermaja ise kindlustamata. „Kui omanik on kindlustanud korteri, siis kortermaja katuse kahju selle lepingu alusel hüvitada ei saa,” nentis ta. „Kortermaja karbi peab kindlustama korteriühistu ja selleks, et tormikahjud oleksid hüvitatavad, peaks olema poliisile valitud loodusõnnetuse risk,” toonitas Habakukk. Kindlustuse olemasolul võib hüvitise suurust aga mõjutada ka see, kas katus oli amortiseerunud ja kas see oli ehitatud õigesti või oli tegu ehituspraagiga.
Lisaks maja kindlustamisele peakski korteriühistud olema ka katuste renoveerimisel väga hoolikad. „Tihti tuleb ette, et vana kortermaja eterniitkatus asendatakse plekkkatusega, aga sarikate ja roovi samm jääb samaks, mis oli eterniitkatusel,” rääkis Habakukk. „Plekk on aga kordades kergem materjal, mida peaks kinnitama tihedama sammuga,” lisas ta. Ka lamekatuse renoveerimisel tuleb jälgida, seda et kinnitused oleksid piisavalt tugevad ja nende arv oleks piisav.
Habakuke sõnul tuleks tormi lähenedes kindlasti järgida hoiatusi ehk võimalusel vältida autosõitu ja parkida auto kas garaaži või lagedale kohale, kus sellele ei saa midagi peale kukkuda. Samuti tuleks õuest ära korjata ja varju alla paigutada kõik lahtised esemed, mis tugev tuul võib lendu viia. „Oktoobri esimese nädalavahetuse tormi kahjude suurust mõjutaski suuresti asjaolu, et oktoobrile eelnes väga ilus ja soe september, mille tõttu oli paljudel inimestel aiamööbel, batuudid ja muu taoline veel talvekorterisse panemata,” märkis Habakukk.
Juhul, kui torm tekitab kahju korterile, eramajale ja kodusele varale, aitab omanikku kodukindlustus. „Kodukindlustusega on võimalik saada muu hulgas kaitset nii tormi, üleujutuse kui ka sissesadava vee korral, samuti tulekahju, veeavarii või murdvarguse puhul,” rääkis Habakukk.
Kuni 20 aasta vanusele sõidukile saab sõlmida kaskokindlustuse, mis hüvitab kahju siis, kui liikluskindlustus seda ei tee. „Selle hulka kuuluvad tormiga autole kukkunud puud või rahest tekkinud mõlgid, katuselt kukkunud lumi või jää, aga ka liiklusõnnetus juhul, kui tegemist on ühe sõiduki õnnetusega või on auto juht ise õnnetuses süüdi,” rääkis Habakukk.