Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Ülalt vasakult kellaosuti liikumise suunas: Oleg Pulatov, Sergei Dubinski, Leonid Hartšenko (ainus ukrainlane) ja Igor Girkin. Fotod: välismeedia

Hollandi juhitav uurimiskomisjon on tuvastanud 2014. aastal Malaisia lennuki MH17 allatulistamises kahtlustatavad ning esitanud neile süüdistuse.

Need mehed on Vene kodanikud Oleg Pulatov, Sergei Dubinski ja Igor Girkin ning Ukraina kodanik Leonid Hartšenko.

Mehi süüdistatakse mõrvas ning nende vastu on esitatud süüdistus. Mehed lasid süüdistuse kohaselt välja Vene päritolu õhutõrje raketi Buk, mille tagajärjel hukkusid kõik 298 lennukis olnud inimest. Rakett oli toodud Venemaalt Kurskist 53. õhutõrjebrigaadist.

Kui lennuk alla kukkus, väitsid Vene võimud, et tegemist oli Ukraina vägede poolt lastud raketiga.

Kohus meeste üle algab 2020. aasta märtsis Hollandis. Mehed varjavad end Venemaal ja Hartšenko teadaolevalt Ida-Ukrainas, mistõttu kohut peetakse tõenäoliselt ilma nende meeste kohalolekuta.

Girkin oli selle grupi juht, ta on teadaolevalt endine Vene julgeolekuteenistuse FSB ohvitser, kes oli hiljem Ida-Ukraina valitsuse kaitseminister. Girkin ütles peale süüdistuse esitamist Interfaxile, et tema teada Ukraina mässulised lennukit alla ei tulistanud.

Dubinski on endine Vene sõjaväeluure GRU ohvitser – tema tellis väidetavalt Buki laskeseadeldise kohale ja organiseeris hiljem selle äraviimise. Pulatov on endine Vene erivägede Spetsnaz sõdur ja Hartšenko lihtsalt Ukraina mässaja – nemad olid kohapeal Buki seadeldist turvanud. Ukraina võimud on andnud teada, et tahavad Hartšenko kätte saada.

Ukraina ega Venemaa oma kodanikke välja ei anna.

Lennu MH17 lennufirmale Malaysia Airlines kuulunud Boeing 777 tulistati Ukrainas Donetski oblasti kohal alla 17. juulil 2014. aastal, kuna arvati, et see on Ukraina sõjalennuk. MH17 oli teel Amsterdamist Kuala Lumpurisse. Hukkunutest 196 olid hollandlased ja 38 austraallased. Lisaks oli hukkunuid Inglismaalt, Kanadast, Malaisiast, Saksamaalt, Belgiast, Filipiinidelt ja Indneesiast.

Kokku on Ukraina sõjas hukkunud ligi 13 000 inimest.

Kommentaarid

Viimased uudised