Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pärg Hargla kalmistul. Foto: Monika Rogenbaum

Riigikogu Isamaa fraktsiooni liige Priit Sibul kirjutab sotsiaalmeedias piinliku juhtumi kohta, kus Valga vallavõim viis vallaelanike nimel kalmistule Georgi lindiga pärja.

Priit Sibula sissekanne on järgmine:

See pärg on üks Valga vallavõimu poolt Valgamaa kalmistutele viidud pärgadest. Georgi lindiga pärg. Selle lindiga, mis on kujunenud Venemaa ideoloogilise pealetungi sümboliks. Ka Eesti okupeerimise õigustamise sümboliks.

Kalmudel lahinguid ei peeta, surmas oleme me kõik võrdsed. Olen seda kalmurahu käinud vaatamas ka Valkas, kus on kõrvuti juudi surnuaed ja saksa sõdurite hauad. See koht on ühelt poolt kummaline, teiselt poolt väga illustratiivne.

II ilmasõja lõpuaastapäeval viivad pärgasid kalmistutele ka kaitseväe kaplanid. Nii saksa sõdurite, eesti meeste, vene sõdurite kui sõjas elu jätnud juutide kalmudele. See on ilus komme, mälestada neid kõiki, kes on sõja valla päästnud koletiste ohvrid. Igavene mälestus ohvritele!

Ent see, mida Valga vallavalitsus teeb, ei ole mälestamine. Tegu on kalmude muutmisega ideoloogiliseks lahinguväljaks. Georgi lint ei ole sümbol, mis esindab Eesti riiki ja meie rahva mälestamist. See on stalinistlik sümbol, mis rõhutab isakese Stalini võitu, mitte langenute mälestust. Stalin tõi kunagise tsaariarmee ordenilindi massidesse oma pildiga võidumedali näol, mida jagati miljonitele. Medalil on tekst: НАШЕ ДЕЛО ПРАВОЕ, МЫ ПОБЕДИЛИ – me ajame õiget asja, me võitsime. Õigustus Stalini režiimi õudustele. 2005. aastal lasi Venemaa propagandateenistus need värvid taas käibesse ja neist on saanud tänaseks Venemaa imperialistliku militarismi tunnus.

Valga vallavõimul on põhjust vaadata peeglisse ja küsida, keda nad esindavad. See on väga tõsine küsimus. Ka Valga valla elanikel on põhjust vaadata osa vallavõimule ja küsida, kes te sellised olete? Need pärjad sellises vormistuses ei ole kalmistutele viidud Valga valla elanike poolt vaatamata sellele, et tekst pärjal nõnda väidab.

Viimased uudised