Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Pehmed mänguasjad on läbi aegade olnud laste ühed lemmikuimad lelud. Olenemata sellest, kas tegu on nuku või karu, koera või jänesega, on sellises mänguasjas midagi lohutavat ja omast.

Erksad värvid ja erinevad materjalid

Päris pisikesele, kuni 3-kuusele lapsele, meeldib mänguasi kõige rohkem siis, kui see on kontrastsete värvidega. Laste nägemine on algul nõrk ja küllaltki udune, nii et erksad ja suurte mustritega materjalid on nende jaoks huvitavamad.

Kui laps kasvab, suudab hea mänguasi midagi ka ta teistele meeltele pakkuda. Erinevast materjalist tehtud mänguasja on huvitav katsuda ning kui lelu teeb kuidagi ka häält – näiteks piiksub või krõbiseb – siis seda parem.

Paariaastasele lapsele meeldivad mänguasjad, millega saab suhelda või mis tema tegevuse tõttu midagi huvitavat teevad. Poes leidub pehmeid mänguasju, millel saab nuppe vajutada, misjärel kostub mingi hääl või lauluke.

Ka pehmete mänguasjadega saab kodu mängida

Alates teisest ning kolmandast eluaastast,on lapse peenmotoorika märgatavat arenenud. Ta hakkab oma mängudes imiteerima seda, mida ta enda ümber näeb. Pehmed mängunukud, kellel saab riideid seljast ära võtta ja selga panna, on selles vanuses suureks hitiks.

Samas ei pea last sundima nukuga mängima. Paljud lapsed eelistavad juba kalliks saanud mängukaru või mängukoera, toidavad neid ja panevad hoolikalt voodisse uinakutki tegema.

Alates neljandast eluaastast võib laps juba teada, kelleks ta tulevikuks saada tahab. Siis võib vaadata mänguasju, kellele selga pandud riided sümboliseerivad mingit ametit ning millega laps oma unistusi läbi saab mängida. E-poest võib leida arstikitlis mõmmi, politseivormis mängukoera või piloodijakiga jänese.

Väikelapsed ja asjade närimine käivad käsikäes

Samal ajal ei saa aga ära unustada ka ohutust. Mänguasjade näol on tegu tähtsa osaga iga lapse elus ning arendusliku osa kõrval pakuvad need ka meelelahutust.

Sellegipoolest on igal aastal rohkelt juhtumeid, kus lapsed on saanud mänguasjade tõttu haiget või vigastada. Pehmeid mänguasju ostes tasub seega peale mänguasja välimuse ja pehmuse veel paarile aspektile tähelepanu pöörata, et need lapsele võimalikult ohutud oleksid.

Kõik pehmed mänguasjad peaksid kannatama pesemist, sest lapsed võivad oma kalli mängulooma nii maha pillata, ära närida või muul moel ära määrida. Hea, kui saab pesta pesumasinas, ent kui mänguasi seda ei kannata, peab see siiski vähemalt käsitsi puhastamisele vastu pidama.

Kuna lastele meeldib asju just suuga avastada, peab mänguasi vastu pidama närimisele ja nätsutamisele. Samamoodi peab olema kindel, et mängulooma silmad, nina ning võimalikud nööbid ja muud väikesed osad on tugevalt mänguasja külge kinnitatud.

Eriline tähelepanu alla kolmeaastastele

Suurim risk lämbumiseks on alla kolmeaastastel lastel, nii et neile mänguasju valides tuleb erilist tähelepanu pöörata sellele, et mänguasi püsib kindlalt ühes tükis ning et lapsel ei ole võimalik seda alla neelata.

Hea nipp: kui mänguasi mahub tühjast wc-paberi rullist läbi, on see liiga väike.

Häälttegevad mänguasjad ei tohi olla liiga valjud. Kui täiskasvanule võib tunduda, et heli on piisavalt vaikne, tuleb arvestada sellega, et lapse kuulmine on tundlikum. Lisaks hoiavad lapsed tihtipeale mänguasja otse oma kõrva ääres.

Kõige kindlam on valida mänguasi, mille sildil on nähtav CE-vastavusmärgis. See märgis tähendab, et toode on lapse jaoks ohutu, ei sisalda mürgiseid kemikaale ja aineid ning mänguasja ohutuses veendumiseks on toode läbinud vastavad testid ja katsed.

Praktilised mänguasjade valimise näpunäited on ära toodud ka e-perekooli artiklis.

Emotsionaalse väärtusega mänguasjad jäta hilisemaks

Samal põhjusel tasub hoolega kaaluda, kas lubada lapsele vanavanematelt pärandatud lelusid või mitte. Kuigi sellisel kingitusel võib olla suur emotsionaalne väärtus, ei vasta aastakümnete tagused mänguasjad enam tänapäevastele turvanõuetele ning senise  pika kasutusea tõttu võivad need olla kulunud ja kergemini puruneda.

Sellist mänguasja tasub ehk hoida ajaks, kui laps on vanem ja ta oskab ennast rohkem hoida. Hoolikalt tuleb tähelepanu pöörata ka teiste täiskasvanute poolt kingitavatele ning laadal või lõbustuspargis auhinnaks saadud mänguasjadele.

Artikli avaldas e-pood Kaup24.ee, mille kaubavalikust leiab muuhulgas ka suure hulga erinevaid mänguasju.

Viimased uudised