Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Eesti väikelinnad jäävad järgmise paarikümne aasta jooksul tühjaks ja Tallinn kasvab. Sellega paraku ei arvetata kohalikes omavalitsustes, kus planeeritakse ulatuslikke investeeringuid. Eriti hull on seis Võru linnas.

Praegu käigus oleva prognoosi koostas statistikaamet koostöös Tartu Ülikooli teaduritega. Selle kohaselt kasvab rahvastik üksnes Tallinnas ja Maardus. Teised linnad, mida prognoosis kokku 14, kaotavad elanikke ärevusttekitaval arvul. Kõige suurem kadu ootab Kohtla-Järvet, kus veel sajandivahetusel elas 48 800 elanikku, aga aastaks 2040 on neid ligi 44 protsenti vähem. Neljakümne protsendi ringis rahvastikust kaotavad Võru ja Viljandi. Sillamäe ja Rakvere võivad olla ligikaudu samas suurusjärgus, kirjutab Maaleht.

Vaatamata sellele, et elanike arv on languses ja linnad pooltühjad, planeerivad väikelinnade juhid ülisuuri investeeringuid, sealhulgas promenaade ja tunneleid. Reaalsusega arvestamata jätmist põhjendatakse asjaoluga, et linnajuhte pole valitud külvama mitte pessimismi, nagu teevad seda Statistikaamet ja teadlased, vaid õhutama optimismi.

Maalehe arvamusega tuleb paraku nõustuda – üksnes ülevoolavast optimismist vähe kasu. Hea näide on Võru linn, mille juhid räägivad viimasel ajal elanike arvu vähenemise peatumisest, kuigi tegelikkuses linn tühjeneb hirmuäratava kiirusega. Veel 2011. aastal lootis Võru linn saavutada 14 000 elaniku taset, täna on tegu, et hoida 12 000 taset. On häbiväärne, et Võru elanike arv on langenud allapoole Valga taset.

Lähima paarikümne aasta jooksul väheneb elanike arv Võrus teadlaste prognoosi kohaselt kolmandiku võrra ehk 8000 elanikuni. Seetõttu on investeeringute puhul oluline jälgida, kellele ja kuhu neid tehakse, et ei juhtuks nagu Misso vallas, kus valmis mõned aastad tagasi Eesti kauneim koolimaja, mida aga elanike vähesuse tõttu ähvardab juba sulgemine. Kui Misso vallas vähemalt üritati Tule maale kampaania kaudu inimesi juurde meelitada ja tänu sellele kooli elus hoida, siis Võru linnas pole viimaste aastate jooksel tehtud midagi, mis inimesi elama meelitaks või kinni hoiaks. Võru vanalinn on üha enam räämas ja tühje lagunevaid maju täis, mistõttu Võru näeb välja nagu pommiauk. Selle kõrval käib linnavalitsuses pidu katku ajal – prassimine nagu oleks viimnepäev käes.

Kuigi linnapea Anti Allas lubas enne valimisi, et sotside valimisvõidu korral valitakse linna ettevõtete juhid konkursi teel, siis nii ometi ei läinud. Kõik olulised kohad jagatakse ära „omade” vahel, mis veelgi kiirendab väljasuremist. Võru linna juhitakse juba mitu viimast aastat põhimõttel „pärast meid tulgu või veeuputus”.

Eesti väikelinnad on varsti pooltühjad, linnapead plaanivad aga promenaade ning tunneleid

Praegu käigus oleva prognoosi koostas statistikaamet koostöös Tartu Ülikooli teaduritega. Selle kohaselt kasvab rahvastik üksnes Tallinnas ja Maardus. Teised linnad, mida prognoosis kokku 14, kaotavad elanikke ärevusttekitaval arvul. Kõige suurem kadu ootab Kohtla-Järvet, kus veel sajandivahetusel elas 48 800 elanikku, aga aastaks 2040 on neid ligi 44% vähem.

Viimased uudised