Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kätlin Kukk. Foto: SEB

Kuigi SEB statistika näitab 2024. aastal investeerimispettuste juhtumites langustrendi, on keskmised kahjusummad pööranud järsult tõusule. Petuskeemile kaotatud summad võivad ulatuda ühe ohvri kohta sadadesse tuhandetesse, millele lisanduvad tihti ka kurjategijate soovitusel juurde võetud kiirlaenud.

2024. aasta esimeses pooles moodustasid investeerimispettuste kahjud kõikidest avastatud pettusjuhtumitest SEB andmetel koguni 29%. Kui 2022. aastal oli keskmine kaotatud kahjusumma 6200 eurot ning 2023. aastal 7100 eurot, ulatub käesoleval aastal keskmine kaotatud summa 8100 euroni.

Investeerimispettuste skeemi ülesehitus ajas muutunud ei ole – esimene kontakt ohvri ja kurjategija vahel toimub valdavalt internetikeskkonnas, enamasti läbi kiiret rikastumist lubavate, ahvatlevate, reklaamide või võõralt saadetud sõbrakutse, misjärel otsitakse potensiaalse ohvriga kohest kontakti. Harvemal juhul lisanduvad investeerimispettuste ohvrite püüdmiste skeemi harudesse ka nö külmad kõned.

Pakkumistes lubatakse investeeringutele tohutuid kasvuprotsente. Näiteks, kandes etteantud kontole 250 eurot, lubatakse järgnevaks päevaks kasvatada summa 3000 euroni, eeldusel, et lisaks kantakse juurde 500 eurot. Lubadused on sedavõrd pimestavad ning ohvreid manipuleeritakse nõnda tugevalt, et olukorra reaalne taju inimestel kaob. Enneolematute pakkumistega ei kaasne dokumentatsiooni, mistõttu ei anna hiljem tehinguid ka tõendada. Tähelepanu ei ärata ohvrites ka tõsiasi, et ülekanded tehakse enamasti välismaistele kontodele ning sagedasti eraisiku nimele.

Ohvri profiil on seotud pettuse tüübiga (SEB 2024 esimese poolaasta andmed) 

  • Ligikaudu 45% investeerimispettuste ohvritest on 51-64 aasta vanused. Ülejäänud kahjud jaotuvad vanusevahemikes 65+ ja 36-50 suhteliselt võrdselt. Investeerimispettustest jäävad sageli välja noored, sest neil ei ole piisavalt rahatagavarasid. 
  • Investeerimispettuste juhtumites on meeste osakaal lausa 63%. Lisaks kaotavad mehed võrreldes naistega oluliselt suuremaid summasid – lausa 72% kahjusummadest on meeste kanda.  
  • Vene- ja eesti keelt emakeelena kõnelevate inimeste osakaal juhtumites on samaväärne, vastavalt 49% ja 51%. Enim raha (59% kaotatud summade kogumahust) kaotavad investeerimispettustes aga eesti keelt emakeelena rääkivad inimesed. 

Kuidas investeerides pettuse ohvriks langemist vältida? 

  • Võtke aega, et pakutud võimalust kriitiliselt analüüsida – kui pakkumine on liiga hea, et olla tõsi, viitab see üheselt pettusele. 
  • Uurige tausta ja täpsustage, millise inimese või organisatsiooniga on tegu.  
  • Pettusjuhtumite puhul ei ole investeerimisprotsessi kohta tavaliselt ühtegi dokumenti. Kui aga lepingut pakutakse, tuleks see pädeval isikul üle kontrollid veendumaks, et kõik on korrektne. 
  • Kui pakkumine tehakse sotsiaalmeedia kaudu, mõnes suhtlusrakenduses või telefoni teel, on tegu ilmselge vihjega pettusele. Selline suhtlus tuleks koheselt katkestada. 
  • Olge eriti ettevaatlik isikuandmete-, sealhulgas dokumentide koopiate, pangaandmete ja paroolide edastamisega. Neid ei tohiks jagada mitte kellegagi. 
  • Enne ülekande või kaarditehingu tegemist veenduge, kellele raha saatmas olete. 
  • Kiirlaenu võtmine investeeringu tegemiseks ei ole mõistlik samm. 

Kui olete langenud pettuse ohvriks või kahtlustate pettust, pöörduge viivitamatult panga poole, kasutades panga ametlikul kodulehel olevaid kontakte. Mida kiiremini pangaga ühendust võtate, seda tõenäolisem on võimalus sulgeda edasist kuritarvitust võimaldavad teekonnad. Lisaks tuleks pöörduda politseisse.

Kuna investeerimisega kaasnevad alati riskid vajab iga investeerimisotsus hoolikat läbimõtlemist ja analüüsi. Unustada ei tohiks investeerimiseks olulisi põhitõdesid, näiteks on enne alustamist oluline tutvuda väärtpaberi tingimustega ning raha paigutades on mõistlik riske hajutada ehk investeerida erinevatesse instrumentidesse, piirkondadesse ja valdkondadesse. Vajadusel saab parima võimaliku lahenduse leidmiseks alati pöörduda ka panga poole. 

Kätlin Kukk 
SEB turbejuht 

Viimased uudised