Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Esmaspäeval, 12. veebruaril möödub 100 aastat maalikunstnik Johannes Uiga sünnist. Otepää kultuurikeskuses tähistatakse kell 17.00 tema sünniaastapäeva. Kunstnikust räägivad kunstiteadlased Enrico Talvistu ja Mare Joonsalu, musitseerib Varju Teder.

Johannes Uigat peetakse üheks hinnatuimaks Pühajärve maalijaks. Uiga sündis 12. veebruaril 1918 Tartus, olles neljast vennast kõige vanem. Tema isa, Johannes-Eduard  tegeles kevadel kalapüügiga, suvel pidas talu, talvel lõikas jõel jääd. 1937. aastal astus Uiga kõrgemasse kunstikooli „Pallas“. Hiljem, õppides Tartu riiklikus kunstiinstituudis, viisid suvelaagrid kunstniku Pühajärvele. Otepääl tutvus ta iseõppinud kunstniku Enn Volmerega, kellega jäid kestma pikaajalised sõprussidemed.

Otepäälased mäletavad Johannes Uigat kui kunstnikku, kes maalis Pühajärvel kabiiniga paadis. Pühajärve ümbruses valmis kõige arvukam ja kahtlemata ka kõige parem osa tema loomingust. Johannes Uiga suri 1998. aastal 23. oktoobril.

Johannes Uigat on õigusega nimetatud Pühajärve maalijaks. Tõsi, ta maalis ka muudes Eestimaa paikades ning töötas ateljees aktimaalide ja natüürmortide kallal, ent veidigi tema loomingusse süvenedes saame selgeks, et Uiga on tõsiselt kiindunud just Pühajärve ümbrusesse. Maalimine oli Uiga töö ja sellesse suhtus ta täie tõsidusega. Ta polevat oma tegevust kunagi maalimiseks või kunsti tegemiseks nimetanudki, vaid ikka tööks.

Alates 1997. aastast on 32 Johannes Uiga maastikumaali olnud eksponeeritud Otepää vallavalitsuses. Maalid kinkis Otepää vallale kunstniku vend Endel Uiga. Ekspositsioonis olevad maalid valis välja Johannes Uiga ise, maalid annavad läbilõike Pühajärve ja Otepääga seotud motiividest.

Viimased uudised