Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis

Seni koroona suhtes null-tolerantsi hoidnud Uus-Meremaal kasvab koroonaga nakatumiste arv, aga sellele vaatamata hakati piiranguid leevendama.

Peaminister Jacinda Ardern ütles, et loodetakse heale õnnele ja inimeste endi käitumisele. See on suur risk, ütles epidemioloog ja rahvatervise professor Michael Baker.

Piirangute leevendamine tähendab seda, et söögikohtadest, mis varem olid täielikult suletud, tohib toitu kaasa osta, samuti on võimalik avada väiksemad poed ning tohib korraldada väiksemaid matuseid ja pulmasid, vahendab Guardian.

Uus-Meremaa otsusega tohivad tööle naasta ligi 300 000 inimest – seda nii suurköökides, kohvikutes kui poodides ja ehitustel. Uus-Meremaal tuleb praegu keskmiselt juurde 17 nakatumist päevas. Riigis esineb salapäraseid nakkuskoldeid, mille puhul ei osata leida põhjust.

Peaminister Ardern tunnistas, et piiranguid leevendatakse, kuna isegi väga karmide piirangutega ei suudetud koroona levikut piirata. Asjatundjad peavad seda aga kõige ohtlikumaks otsuseks, mida Arderni valitsus on koroona ajal teinud. Nakatumiste arv võib hakata plahvatuslikult kasvama. Siis tuleb kehtestada uuesti karmid piirangud, sest Uus-Meremaal on vaktsineeritud veel väga vähe inimesi.

Uus-Meremaa terviseameti juht dr Ashley Bloomfield tunnistas, et riigis pole tõenäoliselt võimalik nakatumisi enam nulli viia. Samas jätkatakse ikkagi senist koroona kontaktide jälitamise, testimise ja isoleerimise poliitikat. Vaktsineerituse tase tahetakse tõsta üle 90 protsendi, et karmid piirangud saaks kaotada. Praeguseks on Austraalias saanud 61 protsenti elanikest ühe doosi ja 32 protsenti kaks doosi. Pole teada, millal ja kuidas 90-protsendiline vaktsineeritus saavutatakse. Uuringute järgi ei taha 20 protsenti inimestest end lasta üldse vaktsineerida.

Uus-Meremaa on hädas koroona Delta variandiga, mida pole suudetud peatada, erinevalt varasematest variantidest. Riigis on seni kehtinud koroona suhtes null-tolerants ja seni oli see edukas. Delta variant muutis aga asja. Tänu koroona välja juurimisele õnnestus Uus-Meremaal vahepeal hoida ühiskonda lahti, mistõttu oli majandus hea olukorras ja inimesed said end vabalt tunda, samuti polnud raskeid haigusjuhtumeid. Nüüd on see kõik muutunud ja riik on juba nädalaid karmide piirangute all, mis on muutnud inimesed rahulolematuks.

Uus-Meremaad võib tabada Austraalia saatus, kus samuti hakati piiranguid leevendama vaatamata nakatumiste arvu kasvule, pärast mida tekkis suur puhang, mis tõi kaasa tuhandeid uusi nakatumisi ja kümmekond koroonasurma iga päev.

Järgmised nädalad on Uus-Meremaa jaoks otsustavad, ütles mikrobioloog dr Siouxsie Wiles. Tema arvates on piirangute leevendamine „kalkuleeritud risk”, mida ta ise poleks võtnud. Tema ise oleks kõige karmimaid 4. taseme piiranguid veel edasi hoidnud. Aga ta on alati ettevaatlikum olnud kui valitsus.

Uus-Meremaal on kõige karmimad piirangud kestnud juba kuu aega, mille vältel pole paljud inimesed kodudest välja saanud.

Viimased uudised