Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Atria Eesti juhatuse esimees Olle Horm leiab, et kui Euroopa Liit toodab jätkuvalt märgatavalt rohkem sealiha, kui ise tarbib, on Eestis pilt muutunud vastupidiseks.

„Minu kui ettevõtja ja kodaniku jaoks on väga kurb tõsiasi, et Eesti ei suuda enam ennast ise ära toita ja me peame liha sisse ostma,” lausus Horm.

Paljud Euroopa riigid peavad tema sõnul oma riigi toiduainetega isevarustamise võimet poliitiliselt ülioluliseks ning isegi turvalisus- ja julgeolekupoliitika osaks. „Tänu sellele on põllumajandus ja toiduainetetööstus paljuski riigi poliitikast sõltuv. Eesti on täna suures mängus kahjuks selge kaotaja. Eestis kestab vastupidiselt Euroopale seakasvatuses kriis paraku edasi,” nentis Horm.

Maaeluministeeriumi andmetel on sigade arv Eestis eelmise aastaga võrreldes langenud 23 protsenti ehk ca 80 000 sea võrra.

„Sigade ja veiste tapamahud on langenud 5-8 protsenti, mis on, arvestades sektori stabiilsust ja mahukust, väga tugev langus – see avaldab laiemat mõju ka sektori tööhõivele,” ütles Horm.

Liha- ja lihatoodete ekspordikäive oli kolme kuuga 16,6 miljonit eurot, mis vähenes võrreldes varasema aastaga 9,8 protsenti. Põhjusi on Hormi sõnul mitu. „Esiteks raskendab Eestis möllav Aafrika sigade katk eksporti. Teiseks ei oma Eesti ettevõtted väljundit ahvatlevatele Aasia turgudele nagu Hiina ja Jaapan.”

„Selliste arengute juures ei kata Eesti seakasvatus 20 protsendi ulatuses kodumaist nõudlust ning Eestist on saanud tõsine liha netoimportöör,” lisas Horm. Viimasel kolme kuu jooksul on eelmise aasta sama ajaga võrreldes Eestisse liha- ja lihatoodete import kasvanud 6,7 protsenti.

Lõunaeestlane

Viimased uudised