Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tänapäeval on paljudes köökides nõudepesumasin. Selleks, et see kõik nõud ilusti puhtaks peseks ja seeläbi pererahvast tüütust nõude pesemise kohustusest päästaks, on aga vaja teda korrapäraselt hooldada. Hoolduse teeb lihtsaks masina korrektne kasutamine. See hõlmab ka masina pesemist ja puhastamist. Nõudepesumasinasse jäävad toidutükid ja rasv ning filter võib ummistuda. Toome teieni näpunäited, mida järgides püsib teie nõudepesumasin alati töökorras.

Enamasti on nõudepesumasinaid lihtne hooldada. Näiteks Electrolux nõudepesumasin sisaldab mahuteid, mida tuleb vajalike vahenditega täita ning aeg-ajalt kasutada ka puhastuse tsüklit.  See tähendab, et masin pestakse läbi spetsiaalse ainega. Olenevalt sellest, kui palju nõudepesumasinat kasutate, tuleks seda teha 2-4 korda aastas.

Kuidas masinat õigesti kasutada?

Üks lihtsamaid viise tagamaks, et masin korralikult töötab, on selle korrektne kasutamine. Nõudepesumasinat valesti kasutades võib see kiiremini katki minna või tema töö kvaliteet võib muutuda halvemaks. See tähendab, et nõud ei pruugi olla ideaalselt puhtad. Lisaks ei ole vaja muretseda, et masin võib nõusid rikkuda.

Esimese asjana tuleks kindlasti läbi lugeda kasutusjuhend. Seal on kirjas palju juhiseid selle kohta, mida teha ja millest hoiduda, et masin töötaks kaua ja ideaalselt. Lisaks on seal kirjas vajalik informatsioon programmide kohta.

Tihti arvatakse, et enne nõudepesumasinasse panekut on vaja nõud toidujäätmetest puhastada. See ei ole aga vajalik, sest nõudepesumasinatel on olemas spetsiaalsed andurid, mis reguleerivad vee hulka vastavalt mustusele. Seetõttu võivad loputatud nõud tunduda masinale puhtad ning ta ei näe nende puhastamisega rohkem vaeva. Siiski tuleks eemaldada suuremad toidujäätmed, nagu näiteks kalaluud ja kondid.  Vastasel juhul võib torudesse tekkida ummistus.

Peale selle on oluline ka masina õige seadistamine. See tähendab nii õige programmi kasutamist kui ka õiges koguses pesuvahendi valimist. Uutel masinatel on vastav indikaatorriba, mille alusel määratakse vajamineva soola kogus. Samuti on olemas vastav riba, mis määrab vee kareduse. Juhendis on olemas tabel, mis näitab, milliseks on vaja masina veepehmendussüsteem reguleerida. Seejuures on oluline ka õige programmi valik. Rasvane ahjuvorm vajab jõulisemat programmi kui joogiklaas. Tugevate plekkide korral tuleb valida kõrgema temperatuuriga programm, mis annab parema tulemuse. Samas pole tugevaid programme vaja kulutada nõude peale, mis on kergelt mustad. Niimoodi kulutate asjatult vett ja elektrit.

Kuigi vee ja elektri säästmise seisukohalt tuleks panna masin võimalikult nõusid täis, ei tohiks teda üle täita. Niimoodi ei jõua pesuvesi kõikide nõudeni, mis tähendab seda, et nõud pole ühtlaselt pestud.  Peale selle on siis suurem oht pihustite blokeerimiseks. Nimelt tuleb masinasse nõusid paigutades jälgida, kus asuvad pihustid. Suuremaid kausse, vaagnaid ja taldrikuid ei ole mõtet asetada vahetult pihustite ette, kuna see takistab vee jõudmist teiste nõudeni. Kui vaja, peske suuremad asjad ja väikesed nõud eraldi.

Oluline on ka asjade paigutus masinas. Näiteks nõudepesumasin Bosch pakub võimaluse osta lisaks spetsiaalseid lisatarvikuid, et saaks masinasse erinevaid nõusid asetada. Paigutusest sõltub see, kuidas masin nõud puhtaks saab. Nimelt tuleks panna suuremad esemed alumisele riiulile koos taldrikutega. Väiksemad kastrulid ja kausid võivad olla ülemisel riiulil. Seejuures on ka teatud esemed, mida ei tohiks nõudepesumasinas pesta. Näiteks ei sobi selleks puidust esemed, sest pesuvahend võib eemaldada neilt kaitsva kihi. Samuti ei tohiks pesta nõudepesumasinas plastikust esemeid.

Kuidas masinat puhastada?

Ekspertide hinnangul tuleks masinat puhastada vähemalt kord kuus. Niimoodi hoidute mikroobidest, hallitusest ja halva lõhna tekkimisest. See hõlmab filtri puhastamist, detailide hooldust ja puhastust.

Nõudepesumasina filter on väike silindrikujuline detail, mis asub masina põhjas. Selle saate kätte pöörates ja välja tõmmates. Filtri ülesandeks on takistada toidu jäätmete ja muude saasteainete sisenemine otse torru. Kindlasti tasub filtrit puhastada siis, kui nõudepesumasinast levib ebameeldivat lõhna. Peske filter kraani all, kasutades nõudepesuvahendit ja svammi. Vajadusel eemaldage mustus.

Teisena tasub puhtaks teha ka muud detailid. Terve masina sisemus tuleks niiske lapiga üle käia, sest ka seintele koguneb mustus. Puhtaks tuleb pühkida ka sahtlid ja korvid. Kindlasti ei tohiks unustada ka düüse.  Äravool tuleb teha toidujääkidest puhtaks, kuna nii ennetate ummistuste teket ja lisaks väheneb kahju nii masinale kui ka nõudele. Lisaks tuleks puhastada tihendid ja ukse küljed. Samuti ei tohiks unustada juhtpaneeli, sest nuppude vahele võib igasugust puru tekkida.

Viimaseks tuleks masin korralikult puhastada. See eemaldab lisaks halvale lõhnale ka mustuse ja katlakivi. Selleks tuleb kõigepealt hõõruda kõik nõudepesumasina pinnad äädikase lapiga. Peenete pragude puhastamiseks võib kasutada hambaharja. Seda saab teha ka lihtsamalt- tühja masina ülemisele riiulile asetage tops äädikaga ning seejärel pange käima kõige kuumem pesutsükkel. Niimoodi eemaldub masinast rasv, saaste ja halb lõhn. Järgnevaks etapiks on vaja asetada masina põhja söögisoodat. Seejärel pange masin lühikese programmiga käima. Sooda eemaldab plekid ja halva lõhna ning lööb masina läikima.

Nõudepesumasinad parima hinnaga leiate Kaup24 veebipoest!

Viimased uudised