Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

13.-22. septembril toimub Võru linnas keskkonnateemaline koguperefestival „Roheline Võru“, mille rikkalik kava sisaldab istutustalgusid, erinevad töötube ja vestlusringe, juhendatud külastusi reoveepuhastusjaama ning mitut kampaaniat, samuti toimub mahe- ja omatoodangulaat  ja ansambli Öösorr kontsert.

Linnavalitsuse eestvedamisel ja Keskkonnainvesteeringute Keskuse keskkonnateadlikkuse programmi toel korraldatava festivali eesmärk on võrukate loodusteadlikkuse tõstmine ja Koreli kalda-alale pargi loomine.
„Ühelt poolt soovib linn, et inimesed pööraksid rohkem tähelepanu linna looduskeskkonna parendamisele ning oleksid teadlikumad liigirikkuse vajalikkusest. Teiselt poolt soovime koos Võru linna sõprade ja linnarahvaga teha Võru linnale 235. aastapäeva kingituse,“ selgitab arendusnõunik Tiina Hallimäe.

Põnevates töötubades Eesti parimate spetsialistide juhendamisel räägitakse elurikkusest linnas (kuidas iga linlane saab liigirikkust hoida ja milline mõju on haljastusel linnakeskkonnale), jagatakse nõuandeid väikeaedade haljastamise kohta (kuidas haljastuse kaudu keskkonnaprobleeme leevendada), samuti tuleb juttu lindudest ja loomadest linnas ning veekaitsest.

Festival „Roheline Võru“ algab Võru linna keskväljakul reedel, 13. septembril kell 17 töötubadega. Samal õhtul algusega kell 20 toimub ansambli ÖÖSORR kontsert.

Festivali teisel päeval, 14. septembril algusega kell 10 saab Koreli oja kaldal kaasa lüüa puude istutamisel. Istikute ja juhendamise eest hoolitseb linnavalitsus.

Oma tulekust palutakse eelnevalt teada anda, registreerides end enne 9. septembrit: https://forms.gle/uTos7TmaSEsvfBDL8

10 päeva vältava koguperefestivali kavaga saab tutvuda: http://www.voru.ee/et/roheline-voru

KOGUPEREFESTIVALI „ROHELINE VÕRU“ KAVA

13. september, Võru keskväljak
17.00 Festivali „Roheline Võru” avamine
17.15 „Elurikkus linnas ehk kuidas iga linlane saab liigirikkust hoida”, Aveliina Helm, ökoloog, Tartu Ülikooli botaanika vanemteadur
18.45„”Paju rahvapärimuses ja kombestikus. Paju lood, legendid ja uskumused”, lugusid jutustab Piret Päär
20.00 ansambel Öösorr kontsert
17.00-21.30 Puidust esemete meisterdamise töötuba. Pokumaa pokupere.
17.00-21.30 Mahe ja omatoodangu laat

14. september, Koreli oja kallas
9.30-10.00 Registreerumine istutustalgutele
10.00 Talgute avamine. Istutustalgud – kingitus Võru linnale.
Istutatakse nii puid kui põõsaid.
12-14 Talgusupp
REGISTREERI END ISTUTUSTALGUDTELE ENNE 9. SEPTEMBRIT www.voru.ee, klikates „Roheline Võru” bännerile

17. september, EloPärli elustiilikohvik-pood (Jüri 37)
17.30-19.00 Vestlusring veest ja inimestest (ehk kuidas inimene mõjutab veekogusid, miks neid on vaja puhtana hoida ja milline on igaühe panus). Keskkonnaameti veespetsialist Anu Holvandus, keskkonnahariduse spetsialistid Mari Kala ja Helen Kivisild
Kas Sina tead kust täpselt Koreli oja alguse saab või kuhu need veed lõpuks jõuavad? Mis mõjutab kõige rohkem Võru linna veekogude seisundit? Kas nende olukord on hea või halb? Kas mina saan seda olukorda parandada? Seda kõike arutame vestlusringis, natuke räägime ka mikroplastist ja peidetud veest.

18. september, Võru Vesi (Ringtee 10)
Juhendatud külastus reoveepuhastusjaamas
15.00 ringkäik
16.00 ringkäik
17.00 ringkäik

19. september, Stedingu Kohvik (Fr. R. Kreutzwaldi 15)
17.00-18.30 „Linnud, imetajad ja muud elukad üheskoos inimeseloomaga linnakeskkonnas”, zooloog Mati Kaal

21. september, kultuurimajas Kannel, väike saal (Liiva 13)
11.00-14.30 „Keskkonnaprobleemide ennetamine ja leevendamine väikeaias liigirikka haljastuse abil”, Eesti Arboristide ühingu liige, Luua Metsanduskooli meisterõpetaja Aino Mölder

21. september – Maailmakoristuspäev
Võru linn koostöös Maailmakoristuspäevaga kutsub kõiki linlasi oma koduümbrust ja lemmikpaiku koristama. Tänavusel koristuspäeval on tähelepanu eelkõige väikesele ja nähtamatule prügile, mis tegelikult igal pool meie ümber salakavalalt laotub.
Kui vaatame hoolikalt ringi, leiame prügi mitte ainult loodusest, vaid kõikjalt meie radadelt. Need on suitsukonid, pudelikorgid, aga ka pakendid ja ühekordsed nõud – kõik need asjad, mille asukoht on prügikastis, kuid mis ometi on märkamatult jõudnud mänguväljakule, põõsa alla, koduteele ja ukse kõrvale. Ka see on prügi, mis on vahest sama ohtlik kui suur prügi metsa all.
Tule 21. septembril lihtsalt kodust välja või mine mõnda lemmikpaika ja korja kogu teele jääv prügi maast üles! Vaata lisaks https://www.maailmakoristus.ee/

22. september – Autovaba päev
Võru linn kutsub kõiki inimesi üles 22. septembril liikuma jala või rattaga! Võrus on palju kergliiklusteid, kasuta neid julgesti! Jala ja rattaga liigeldes näed kindlasti toredaid kohti linnas, mis autoroolis olles võib märkamata jääda. Jala ja rattaga liigeldes hoiad loodust ja oma tervist!

Keskkonnanädalal või miks mitte autovabal päeval veeta mõnusalt aega ja mängida koos pere või sõpruskonnaga avastusmängu „VÕRU Liigu ja õpi avastusrajal 2019″. Avastusmäng on leitav: https://keskkonnaharidus.avastusrada.ee/et/k/keskkonnaamet-vrumaa#maps

Üritust toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Koreli kalda-ala arendust Eesti-Vene piiriülese koostööprogramm 2014-2020, Sinilillekampaania „Anname Au!” ja Võru linn

EELLUGU JA LÄHITULEVIK
Koreli oja piirkond olnud üks kehvema vee kvaliteediga veekogusid Võru maakonnas ja üsna mahajäetud piirkond linlaste jaoks ning linn on aastaid teinud suuri pingutusi, et sealset keskkonda parendada ja ala kõigi jaoks toredaks paigaks muuta.

2015. aasta lõpus viis linnavalitsus Võru Linna Lehe ja erinevate infolistide kaudu läbi küsitluse, mille raames koguti ideid, mida kohalikud elanikud Koreli kalda-alal näha ja teha sooviksid. Saadud tagasiside põhjal rajataksegi lähiajal erinevas vanuses linlastele mõeldes mõnus, mänguline ja tore vabaaja veetmise koht. Valmib välifitness- ja parkuurala, mille rajamist toetab Sinilillekampaania „Anname au!“, mänguväljak ja liumägi ning petankiväljak ja õuesõppe alad. Maastiku loomist ja õuesõppe klasside rajamist kaasrahastab Eesti-Vene piiriülese koostöö programm 2014–2020.

Linna läbiva Koreli oja kalda ääred saavad uue ilme. Rajatakse uus roheala – Koreli park. Koreli oja maastikuarhitektuurne lahendus lookleb voogava joonena nagu ojagi. Palju on erinevaid istutusalasid, põõsaid, puid. Märgusõnadeks on elu- ja liigirikkus. Lisaks saab Koreli pargis olema omanäoline pajude kollektsioon. „Pajude dendroparki“ on projekteeritud nii suurekasvulisi hõberemmelgaid, kuid ka keskmise kasvuga madalaid puid ja kõrgeid põõsaid. Kujunduslikult on taotletud seda, et remmelgad hakkaksid oma pikkade rippuvate okstega raamima vaadet veepeeglile. Remmelgate valikus on kasutatud palju erinevaid sorte. Keskmise ja madala kasvuga pajud on paigutatud dendropargi kesksele alale.

Hariduslikul eesmärgil tuleb parki lisaks vähem levinud pajudele ka lihtsamaid ja Eestis levinud liike, seda just hariduslikul eesmärgil. Haljastuslahendusele seadis osalised piirangud piirkonna looduslik keskkond – Koreli oja oma liigniiske alaga. Teatud aladel on kasutatud ainult veelembeseid, ja niiskust taluvaid taimi.

Rajataval pargil on oluline roll nii õues kui ka erialasel õppel (dendroloogia), puude ja põõsagruppide juurde on ette nähtud ka infopostid.

Viimased uudised