Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vikipeedia pilt.

Moskvas pühapäeval põlema süttinud Aerofloti lennuk Suhhoi SuperJet 100 on rahvusvahelises koostöös valminud Vene uus esinduslennuk, mis peaks välja vahetama vanad lennukid Tu-134 ja Jak-42.

Tegemist on esimese reisilennukiga, mis on Venemaal välja töötatud peale NLiidu lagunemist. Lennukit peetakse Venemaal kõige tähtsamaks lennukiks.

Lennuk on välja töötatud koostöös USA firmaga Boeing. Seda marki lennuk tegi oma esimese lennu 2008. aastal. Venemaa on huvitatud oma lennuki tootmisest, kuna seoses sanktsioonidega on Vene firmadel raskusi Airbusi ja Boeingu lennukite soetamisega. Samuti saab lennukeid müüa teistele sanktsioonide all olevatele riikidele nagu Iraan. Lennukeid kasutab põhiliselt Vene lennufirma Aeroflot.

Vikipeediaandmetel on Suhhoi SuperJet 100 (SSJ-100) mootorid välja töötatud koostöös Prantsuse firmaga Safran. Juhtimissüsteemid on Prantsuse firmalt Thales, maandumistelik Prantsuse firmalt Safran, elektrisüsteemid USA firmalt Honeywell, mõõteriistad Šveitsi firmalt Liebherr, kütusesüsteemid Prantsuse firmalt Intertechnique, hüdraulika USA firmalt Parker Hannifin ja sisustus USA firmalt B/E Aerospace.

Esimene SSJ-100 katselennuk valmis Kaug-Idas Komsomolskis Amuuri ääres 2007. aastal. Lennuk tegi debüüdi 2009. aastal Pariisi lennunäitusel. Ungari lennukompanii Malev tellis 30 lennukit. Lisaks tellisid lennukeid Armeenia lennufirma Armavia ja Vene lennufirma Aeroflot.

Lennukil on mitmeid variante, lühemaid ja pikemaid, reisijate arvuga 60-98. Väljatöötamisel on ka SuperJet 130, millel on 130-140 istekohta. Plaanis on ka 115-120 istekohaga variant.

Lennukil on esinenud probleeme teeninduse ja remondiga, mistõttu on selle müük edenenud kehvasti ja mitmed firmad on neist lennukitest loobunud. Praeguseks on toodetud 172 lennukit ja neist ligi 140 on kasutusel, põhiliselt Vene lennufirmades. Viimati loobus neist lennukitest Sloveenia lennufirma Adria Airways.

Lennukiga on toimunud mitmeid õnnetusi. Näidislennuk lendas Indoneesias 2012. aastal vastu mäge ja hukkusid kõik 45 pardal olnud inimest, kaasa arvatud Suhhoi töötajad ja rahvusvaheliste lennufirmade esindajad. Lennuk sõitis vastu mäge, kuna piloot jäi ühe kliendiga jutustama ja ei pannud ümbrust tähele.

Aastal 2013 oli lennukiga väiksem õnnetus Islandil, kus lennuk puutus põhjaga vastu maad, kuna telikut polnud alla lastud. Lennuk tõusis uuesti õhku, aga sai kannatada, mistõttu seda remonditi ja pärast jätkati lende. Vigastada sai üks meeskonna liige.

Aastal 2018 purunes lennuki telik Jakutski lennuväljal lennurajalt välja libisemise tõttu. Reisijad pääsesid lennukist välja ja keegi vigastada ei saanud. Lennuk aga purunes sedavõrd, et seda enam taastada polnud võimalik.

Viimased uudised