Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tallinnast vaadates Eesti kõige kaugemas nurgas Võrumaal Missos kaotati sügisest põhikool ja nüüdsest tegutseb seal 6-klassiline algkool, kus õpib 8 õpilast ning lisaks lasteaed, kus käib 8 last.

Misso koolis on kaks klassi, nn liitklassid: 1-3. ja 4-6. klass. 1-3. klassis õpib 5 last ja 4-6. klassis 3 last. Vanuse järgi 3. ja 6. klassi õpilasi pole.

Koolis ja lasteaias on kokku 12 töötajat, neist paljud osalise tööajaga. Koolis on oma söökla, kus valmistatakse kohapeal toitu. Kartulid kooritakse käsitsi.

Veel kümme aastat tagasi tegutses Missos keskkool, kus õppis 50 õpilase ringis. Paarkümmend aastat tagasi oli Misso keskkoolis ligi 200 õpilast.

Pooled lapsed on tulnud Missomaale elama seoses algatusega Tule maale. Ilma selleta oleks lapsi koolis veelgi vähem.

Sügisest lahkus Misso koolist kümmekond õpilast, kes olid Põlvast ja Tartumaalt ning elasid internaadis, aga Eesti valitsuse otsusega enam internaatide jaoks raha ei anta – kõik lapsed, ka erivajadustega õpilased suunatakse edaspidi õppima kodukohta. Misso internaadis sai enne kinnipanekut just valmis remont.

Sama lugu on Misso kooliga, mis on Eestis üks uuemaid koolihooneid, valminud alles 2010. aastal. Aga nüüd on selles tuliuues koolimajas õpilasi nii väheks jäänud, et kardetakse kooli sulgemist.

Misso saatus iseloomustab hästi Eesti ääremaade tühjenemist. On paradoksaalne, et Eesti kõige kaunimad paigad nagu Misso ja üldse Võrumaa tühjenevad, aga samas kõige kõledamad kohad Eestis nagu Tallinn ja Lasnamäe paisuvad. Põhjus on lihtne: Tallinn on juhtumisi see koht, kus soomlased käivad joomas, söömas ja pidu panemas ning jätavad maha raha, millega seoses tekivad töökohad ja areneb elu. Raha Tallinnast edasi ei liigu. Misso, kuhu soomlaste raha kahjuks ei jõua, on määratud hääbumisele.

Kurblooline on see, et Eesti aktsiisipoliitika tõttu on soomlased hakanud alkoholi ostma Lätist, see on Missost kümnekonna kilomeetri kaugusel. Otse piiri peal on avatud suur viinapood, ent sealtki raha Eesti poole ei jõua. Pigem vastupidi, kuivõrd Lätis on elu rohkem käima läinud ja hinnad madalamad, käivad Misso inimesed samuti üha rohkem Lätis. Võrdluseks, Läti linn Aluksne on Missost paarikümne kilomeetri kaugusel, lähim Eesti linn Võru aga 40 km kaugusel.

Praegu veel saavad Misso kooli ja lasteaia 16 hoolealust nautida aknast Eesti koolide seas vaieldamatult kõige kaunimat vaadet ning puhast õhku ja keskkonda.

Vaata allpool galeriid ja videot Misso koolist!

LÕUNAEESTLANE

Viimased uudised