Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kohe on saabumas munamüügi kõrgperiood ja üks aasta oodatumaid nädalavahetusi. Kanamunatootjad valmistuvad lihavõtteperioodiks varakult ning tarbijate valgete kanamunade nõudluseks ollakse valmis. Kas tead, miks eelistada kodumaist muna?

„Valgete kanamunade müük kasvab umbes kolmenädalase perioodi jooksul hüppeliselt ning kokku müüakse sel ajal üle kolme miljoni muna,“ kinnitas Eesti suurima kodumaise munatootja Dava Foods juht Vladimir Sapožnin. Ajal, mil importtoitu jõuab meie söögisedelile üha enam, on hea meelde tuletada, miks kodumaine tähendab kvaliteeti.

Oled kodumaise põllumajanduse taustajõud

Eesti tarbijatest eelistavad ligi 60 protsenti Eesti muna. Peamiste põhjustena tuuakse välja muna värskus, usaldusväärsus, maitse, tervislikkus ja püsiv kvaliteet. Arvestades praegust eriolukorda, toetad kodumaist toitu süües ka kohalikku toidutööstust ja põllumajandust.

Eestimaiste Eggomunade tootja DAVA Foodsi juhi Vladimir Sapožnini sõnul on Eesti munade puhul tarbija ja tootja üksteisele lähedal ning see tähendab tootjaile kindlasti ka suuremat vastutustunnet ja kohustust kõrget kvaliteeti hoida. „Kodumaises munatööstuses on kehtestatud kõrged standardid toiduohutuse, hügieeni, lindude tervise ja elutingimuste osas. Eesti muna puhul saab tarbija olla kindel toidu kvaliteedis,” toob Sapožnin esile.

Sööd kvaliteet muna

Sapožnin nendib, et meie kauplused on odavate importmunadega üle külvatud ning sageli inimesed isegi ei tea, et nad ei osta eestimaist, vaid hoopis Ukrainast või Poolast toodud mune. Kodumaise ja importmuna eristamiseks tasub vaadata munal olevat templit, mille alusel saab teada nii muna tootja kui selle päritolumaa. Igal riigil on oma kood, mis tuuakse templil ära järjestuses teisena: Eestit tähistab tähekombinatsioon EE.

Kõikidel kauplustest müüdavatel munadel peab olema peal tempel, mis annab garantii, et need on toodetud vastavalt Euroopa Liidu nõuetele. Siinkohal rõhutab Sapožnin, et vaadata tuleb muna templit, mitte munakarpi. Näiteks, kui karbi peal on nimetus või kaubamärk „Vanaema talumuna,“ ei viita see automaatselt Eesti päritolule. Oluline on vaadata, mis tähekombinatsioon on muna peal. Vaid munal oleva templi põhjal saab kindlaks määrata muna tõelise päritoluriigi.

Lisaks sellele, et on kanamuna tõeline supertoit, on see tõeline kvaliteedigarantii meie tervisele. Kanamuna sisaldab rohkem kui 30 makro- ja mikroelementi. Palju on fosforit, kaltsiumit, magneesiumi, mikroelementidest fluori, joodi, vaske, tsinki, mangaani. Sealhulgas sisaldab kanamuna kõiki elutegevuseks vajalikke vitamiine. Enim on munas A, D, B12, B4 (koliin), B3, B2 vitamiini, mida inimene heaks toonuseks väga vajab.

Säästad planeeti

Süües kodumaiseid mune, toetad jätkusuutlikku munade tootmist, kuna sellel on  väike ökoloogiline jalajälg. Eggomunade tootmisel kasutatakse lahendusi, näiteks taastuvenergiat võimaldavaid päikesepaneele, mis paiskavad atmosfääri minimaalselt süsihappegaasi. Eggomuna juht peab tähtsaks jätkusuutliku munade tootmise osaks kõrgeid standardeid lindude hügieeni ja tervise osas. „Kogu kodumaiste munade tootmisprotsess detailselt monitooritud ja iga etapp jälgitav, mistõttu on see ka tarbijale kindel valik.“

Ideaalne pühademuna

Kõva muna keetmiseks kulub alates vee keema minemisest 9-10 minutit. Tegelikult on lisaks tavalisele kiirmeetodile võimalik muna kõvaks keeta ka ökomeetodil. Selleks tuleb külm muna potti panna ja veega katta. Siis potile kaas peale ja vesi kiiresti keema. Niipea, kui vesi keeb, tuleb pott tulelt tõsta, kuumus kinni keerata ning munal olenevalt selle suurusest 18–23 minutit kaane all vees seista lasta. Muna peab taluma kõrget temperatuuri ainult lühikest aega. Kaua aega kõrgel temperatuuril keetmine võib panna munavalge kokku tõmbuma ja muuta selle kummiseks, samuti teha rebu kõvaks. Seepärast tuleb muna kiiresti jahutada, eelistatult jääkülmas vees, nii et keemisprotsess lõpeks kohe.

Viimased uudised