Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Portugalis oli tänavuse, 2021. aasta jaanuari keskpaigas olukord koroona-rindel umbes sama mis praegu Eestis. Olid kehtestatud teatud piirangud, aga need ei andnud tulemust. Siis tuli täielik lockdown.

Esialgu pidi sulg kestma kaks nädalat, nüüdseks on see kestnud kaks kuud ja räägitakse, et kestab veel kuu aega, vähemalt kuni lihavõteteni, mis on aprilli alguses. Esimesena tahetakse avada uuesti koolid ja lasteaiad, seda kõige varem märtsi keskpaigas.

Ulatuslik lockdown tähendab sisuliselt seda, et inimesed peavad püsima kogu aeg kodus. Väljuda tohib ainult hädavajadusel, see on tööle, poodi, apteeki ja arsti juurde minekuks. Lubatud on treeninguks liikumine vabas õhus, jalgrattasõit, samuti lapsevankriga jalutamine, aga seisma jääda ei tohi ja kellegagi kohtuda ei tohi väljaspool oma majapidamist.

Tänavatel on väga vähe rahvast, samuti autosid liigub väga vähe. Tänavatel on lintidega kinni kaetud istepingid, sest seisma jääda ega istuda ei tohi. Laste mänguväljakud, pargid on suletud.

Koolid ja lasteaiad on suletud, tagatud on teenused eesliini töötajatele, kes ei saa lastega kodus olla. Koolid on distantsõppel.

Kõik poed ja kaubanduskeskused on suletud. Avatud on ainult toidupoed, ja seal tohib müüa ainult toiduaineid, muud osakonnad on suletud. Kooli jaoks müüakse ka vihikuid ja raamatuid. Alkoholi müük on lubatud, aga kellaajaliste piirangutega. Avatud on mõned ajalehekioskid, kirjatarvete poed, tehnikapoed ja mobiilsidefirmade esindused. Samuti on avatud tanklad.

Paljud poed ja söögikohad, samuti hotellid on tegevuse üldse lõpetanud.

Nädalavahetustel tohib liikuda ainult oma omavalitsuse sees, väljapoole minna ei tohi. Niisama ringi sõita autoga samuti ei tohi, politsei kontrollib pisteliselt autosid, samuti kontrollitakse tänaval liikuvaid inimesi. Kõik kogunemised parkides ja mujal saadetakse laiali. Pidusid korraldada ei tohi. Juuksurid ja ilusalongid on suletud.

Nii siseruumides kui väljas peab kandma maski, seda kontrollib politsei. Isegi tänaval jooksjatel ja ratturitel on maskid ees.

Kaupa nagu rõivaid tohib tellida ainult interneti teel, veebikaubandus on lubatud. Söögikohad on suletud, aga lubatud on toidu kaasa müük. Söögikohtade, nagu McDonaldsi välisukse juures on lett, kust saab toitu tellida. Jooke kaasa ei müüda.

Väga palju liigub ringi toidukullereid, kes inimestele toitu koju veavad. Tänavatel on plakatid, mis tuletavad meelde, et haiglates on olukord hull, tuleb kodus püsida. Televisioonis pakutakse inimestele päevasel ajal meelelahutust ja ekraanil on silt: Püsi kodus.

Pärast kahte kuud lockdowni on Portugalis olukord normaliseerunud, nakatumiste arv on alla tulnud, aga haiglates on olukord jätkuvalt pingeline. Portugal palus meditsiinilist abi teistelt Euroopa riikidelt, abi saadi Saksamaalt ja Austriast. Saksamaa saatis appi oma meedikuid, Austria oli nõus vastu võtma patsiente.

Siin on mõned pildid lockdowni-ajast Lissabonis:

Viimased uudised