Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Päikseline kevad on saabumas ning loodus taas ärkamas – see tähendab seda, et on aeg välja võtta matkavarustus ning minna avastama loodusrikkaid matkaradu koos sõprade või perega. Eestis on mitmeid avastamisväärt kohti, kus on võimalus avastada loodust ning panna püsti telk ja lõke. Siit leiad Lõuna-Eesti matkarajad, kus veeta oma puhkust või lihtsalt nautida lõõgastavaid jalutuskäike. Põnev maastik, kaunis loodus ning müstilised metsarajad kutsuvad uudistama kõiki loodusesõpru, pakkudes mitmekülgsuseid vaatamisväärsusi – jõgesi, järvesi, rabasid, ürgseid metsi  ja ainulaadset kodumaa taimestikku.

Paganamaa matkarajad

Piirorus asuvad mitmed järved, mida poolitab Eesti ja Läti riigipiir ning mida tasub uudistama minna – nendeks on Kikkajärv, Sarapuujärv, Liivajärv ja Mudajärv. Kuid miks küll on selle matkaraja nimi Paganamaa? Nimelt kunagise mandrijää taandumise puhul moreeni alla mattunud jääpankade sulamisnõukoudes tekkisid sulglohud, mida tuntakse Vanapagana haua jälgedena. Paganamaal on 5 erinevat matkarada erinevates pikkustes – 0,9 km, 2,7 km, 3,8 km, 4,3 km ja 4,7 km. Kõik rajad saavad alguse Raadi mäelt, kus saab nautida imelist vaadet üle Piiroru looduse. Matkaradade puhkeplatsil veel ka on lõkketegemise, laagripidamise ja rahvapeo koht, kus saab panna püsti telgid ning nautida kasvõi terve öö ümbritsevat loodust.

Rõuge matkarada

Selle 10 km pikkuse sirgjoonelise matkaraja alguspunktiks on kas Hinni kanjon või Ööbikuoru keskuse parkla. Sellel põneval matkarajal on võimalik näha inimeste enda ehitatud pumpasi, mis kasutavad vaid vee-energiat ning on võimelised pumpama vett kuni kümnete meetrite kaugusele. Sellel matkarajal saad avastada ka kõige sügavamat Eesti järve – Rõuge Suurjärve, mida ümbritseb omamoodi taimestik ja kena loodus. Lisaks sellele saad uudistada Eesti Ema monumenti ja külastada Rõuge parki.

Vallamäe matkarada

See matkarada on kõigest 2,2 km pikkune, kuid avab tee mööda Eesti kõige sügavama ja vaheldusrikkama turbalasundiga raba. Tee viib Vallamäe tippu ning laskudes taas alla, mille järskudel mägede nõlvadel on märgata 120-aastaseid salukuusikuid. Vallamäe nõlval on väike hubane metsamaja, kuhu saab minna väikese lisatasu eest puhkama, lähedale grillima või niisama uudistama. Matkarajast veidi eemal, Suure Muna kohviku lähedusel asub ka telkimis- ja lõkkekoht, kus nautida loodust ja Suure Munamäe vaateid.

Alatskivi matkarada

Tuntud Alatskivi lossi läheduses asub 4,5 km pikkune matkarada, mis kulgeb ümber Lossijärve. Matkarada on vahelduva maastikuga ning selle mitmekülgne elustik pakub silmailu igal aastaajal. Rada saab alguse Kalevipoja sängi juurest ning viib otse Alatskivile. Rajale jäävad veel Alatskivi loss ja lossipark, hirveaed, truuduse tamm, lambasilm, kalevipojasäng, Veskijärv ja Lossijärv. Lisaks palktrepp, 2 silda, viidad, 2 suurt ja mitmeid väikseid infotahvleid pakuvad võimalust tutvuda raja iseloomuga veelgi.

Emajõe õpperada

Emajõe-Suursoo looduskeskuse juures saab alguse ning ka lõpu 3 km pikkune ringikujuline õpperada. Kui oled üks nendest inimestest, kes eelistab matka lõpuks jõuda tagasi alguspunkti, et vältida võimalikku segadust just tagasitee leidmise võtmes, on see raha ideaalne Sulle. Lisaks sobib see rada ka hästi neile, kes ei harrasta pikki jalutuskäike, sest rada on läbitav vaid umbes 1 tunniga. Pikemateks pausideks on rajal ka 3 puhkekohta, kus on võimalik ka telkida ja nautida loodusrikkaid vaateid vaatlusplatvormil. Peipsiveere looduskaitseala juurde kuulub mitmekesine elupaikade mitmekesisus ja Emajõe suur soostik. Lõkkekohtades on võimalik koos perega või sõpradega jääda ka ööbima telkidesse.

Taevaskoja-Otteni-Taevaskoja matkarada

Filmi “Viimne reliikvia” radadele jääb Suur Taevaskoda, osaliselt säilinud Otteni ehk Valgesoo vesiveski kompleks, Otteni veskisild ja kanjon, mis ongi oma tuntust kogunud just selle menufilmi kaudu. Suurest Taevaskojast alguse saav rada annab võimaluse nautida maalilisi vaateid Ahja jõele. Otteni lõkkekohas on võimalus panna maha telk, panna püsti lõke ning nautida ümbritsevat loodust samal ajal kui liha lõkkel küpseb. Kui oled aga autoga rändaja, siis saab matka algus Saesaare parklast, kust on muidu 3,8 km matkarada 2 km võrra pikem.

Kütioru matkarada

Kütioru matkarada saab alguse samanimelise puhkekeskuse lähedal olevast parklast. See 9,6 km pikkune rada on vaheldusrikas ja järsu maastikuga, mispärast võib raja läbimine võtta kuni 5 tundi. Siit rajalt saavad uudistajad parima ülevaate Eesti suurimast ja ka kõige võimsamast ürgorust, kus avaneb võimalus tutvuda vanade veskikohtade ja pärandkultuuriga. Sajandeid vanad kuusikud ning ainulaadselt paksud ja kõrged haavapuud pakuvad silmailu igale matkajale. Matkaraja alguses on ka grillimisrestiga varustatud lõkkekoht, kus on võimalik ka telkida.

Koprarada

See rada asub Soomaa Rahvuspargis, Tipu külas, Viljandis. Ka oma alguse saab see 1 km pikkune matkarada Soomaa rahvuspargi looduskeskuse juurest. Rada viib matkajad läbi paksu metsa täis koprahuilate ja tammede juurde. Rajal jalutades on märgata kobraste jäetud jälgi – nende poolt langetatud puid, ehitusi ning muudki. Rajal on on võimalik tutvuda ka erinevate haruldaste kui ka tuntumate taimekooslustega, mängides raja jaoks eraldi koostatud nutimängu oma telefonis. Looduskeskuse kõrval asub laagriplats, kus saab grillida, telkida ja mõnusalt aega veeta.

Kui oled planeerimas matka, siis ära unusta kaasa võtta ka õige matkavarustus. Kui oled otsimas näiteks matkanõusid, valgusteid, gaasipliite või muud praktilist oma seiklusrohkeks matkaks, tasub tutvuda soodsa valikuga siit.

Viimased uudised