Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Eestis on AIDS viimastel aastatel kiiresti vohanud ning endisest narkomaanide haigusest on saanud tavaliste pereisade ning -emade haigus, mida esineb üha enam vanematel inimestel. Kuigi Eesti on HIVi nakatumise ja AIDSi haigestumise poolest Euroopas teistest pikalt ees, on valitsus seni rahvuslikku katastroofi jõuetult pealt vaadanud. Tegeldud on kõige muu, näiteks alkoholi ja tubaka, aga mitte kõige põletavama probleemi – AIDSiga. Nüüd, tänasel üleilmsel AIDSi ohvite mälestuspäeval kääris aga terviseminister Jevgeni Ossinovski käised üles ja kavatseb AIDSi vastu Eestis võitlema hakata.

Nimelt esitab tervise- ja tööminister Ossinovski täna, üleilmsel AIDSi ohvrite mälestuspäeval valitsusele kinnitamiseks sotsiaalministeeriumi ja Tervise Arengu Instituudi koostöös valminud riikliku HIV tegevuskava aastani 2025, millega riik plaanib astuda jõulisi samme HIV epideemia peatamiseks.

„Eesti on Euroopas kõige kõrgema HIV levimusega riik,“ ütles minister Ossinovski. „Ühtlasi esitan just täna valitsusele uue HIV tegevuskava aastateks 2017-2025, milles seame ambitsioonika eesmärgi vähendada 2025. aastaks uute HIV juhtude võrreldes praegusega enam kui kaks korda,“ lisas minister.

Eesti eesmärk on jõuda HIVi osas Euroopa Liidu keskmise tasemeni.

Rahvusvahelistel andmetel on Eestis kuni 20 000 HIVi nakatunut. Elanike arvu arvestades seisab Eesti nakatumiste osas Aafrika riikidega samal tasemel. Arstide hinnangul ei ole kuni 25 protsenti ehk neljandik HIV nakkuse kandjatest oma diagnoosist teadlikud. Põhjus on selles, et paljud HIVi nakatunud on vanemad inimesed, kes ei tule selle pealegi, et neil võib selline haigus olla.

Eestis on praegu uusi HIV juhtusid aastas 100 000 elaniku kohta 17, millega on Eesti Euroopa Liidus esikohal. 2016. aastal oli uusi juhtusid kokku 230. HIV tegevuskava eesmärk on viia uute juhtude arv Euroopa Liidu keskmisele tasemele ehk alla 100 juhu aastas.

Tegevustes on kavas lähtuda ÜRO ning Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) seatud nn 90-90-90 eesmärkidest: 90 protsenti HIVi nakatunutest on teadlikud oma nakkusest, 90 protsenti HIVi diagnoosiga inimestest saab ravi ja 90 protsenti ravi saajatest on viiruskoormus alla määratava taseme. Valitsus hakkab uut tegevuskava arutama detsembris.

Sotsiaalministeerium on viimasel paaril aastal astunud tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski eestvedamisel HIVi leviku peatamiseks otsustavaid samme ning HIV tegevuskava on järgmine oluline samm selles reas. 2016. aastal eraldati HIVi ja narkomaania leviku ohjamisele suunatud teenustele täiendavalt 600 000 eurot ning 2017. aasta aprillis suurendati HIVi ennetuse rahastamist veel 500 000 euro võrra.

Selle rahaga on laiendatud HIV-positiivsetele ja narkosõltlastele suunatud ravi ja kahjude vähendamise teenuste kättesaadavust: alustatud on integreeritud ARV ja opioidsõltuvuse asendusravi pakkumist Ida-Virumaal, laiendatud statsionaarse sõltuvusravi võimalusi, samuti on parandatud HIV-positiivsetele suunatud juhtumikorraldusteenuse kättesaadavust. Lisaks on Eesti Infektsioonhaiguste Seltsi toel väljatöötamisel HIV ravijuhend. Aprillis valitsuse heakskiidu saanud riigieelarvestrateegia aastateks 2018-2021 näeb ette 5 miljonit eurot lisaks ka HIV/AIDS ravimitele.

Täna, 1. detsembril on iga-aastane üleilmne AIDS-i ohvrite mälestuspäev. Võitlust HIV ja AIDSiga sümboliseerib rahvusvaheliselt punane lint. Sotsiaalministeeriumi eestvedamisel kuvatakse tänasel AIDSi ohvrite mälestuspäeval punane lint ministeeriumide ühishoone fassaadile.

Lõunaeestlane soovib Ossinovskile palju edu ja meelekindlust AIDSi vastu võitlemise okkalisel, aga samas vajalikul teel.

Taustaks: kui AIDS Eestis levima hakkas, siis sellega ei tegeldud ning loodeti, et probleem laheneb iseenesest sellega, et AIDSi haiged surevad maha. Ent nii nagu oli arvata, probleem iseenesest ei lahenenud, vaid AIDS levis narkomaanide ja prostituutide hulgast massidesse. Eesti jõudis AIDSi osas Aafrika riikide tasemele. Igal aastal nakatuvad Eestis AIDSi põhjustavasse HI-viirusesse kümned pereisad ja -emad. Avalkikult sellest ei räägita, kuna inimestel on häbi.

Viimased uudised