Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Bani Hill Band.

Eeloleval nädalavahetusel ehk 7.-8. oktoobril tähistab Eesti Pärimusmuusika Keskus traditsioonilist sügisfestivali, „Pärimusmuusika lõikuspidu,” mis toimub juba 20. korda. Ühtlasi kuulutatakse välja aasta parimad pärimusmuusikas ja antakse välja Etnokulbid. 

Pärimusmuusika lõikuspeol saavad kokku säravad pärimusartistid, hinge läinud lugude, plaatide autorid ning rõhk on pärimusmuusika intiimsemal ja ehedamal küljel. Seegi kord pakub Lõikuspidu üllatavaid kohtumisi, kordumatuid muusikaprojekte ning palju head ja ehedat pillimängu.

„Eesti pärimusmuusikal läheb paremini kui kunagi varem. Pärimusmuusika on olnud läbi ajaloo sotsiaalne liim, mis toob inimesed kokku ja annab põhjuse pidutsemiseks. Seekord on toimumas juba 20. lõikuspidu ehk tähistame olulist juubelit Eesti pärimusmuusikas,“ ütles Eesti Pärimusmuusika Keskuse juht Tarmo Noormaa. „Etnos tehakse suuri tegusid. Uus põlvkond ägedaid, karismaatilisi ja ägedaid noori tuleb peale, kes mängivad niivõrd hästi pilli,“ lisas Noormaa.

Tänavuse lõikuspeo teeb lisaks juubelihõngule erakordseks 7.oktoobril toimuv Etnokulpide pidulik kätte andmine. Konkurss võtab sel korral kokku pärimusmuusika kahe aasta loomingu, kuna tavapärases koosseisus Etnokulpe pole erikorrast tingituna saanud vahepeal kätte jagada. „Võib öelda, et meil on koos kahe aasta lõikus. Eesti riigi suurust arvestades on see äärmiselt väljapaistev, et muusikud on nii aktiivsed. Meile esitati näiteks 45 albumit, mille seast parimate välja selgitamiseks oli žürii liikmetel tükk tegemist,“ iseloomustas Tarmo Noormaa Lõikuspeo raames välja kuulutatavate Etnokulpide konkursi kõrget taset.

Noormaa sõnul on täna osad pärimusmuusikud isegi rohkem tuuritamas väljaspool Eestit. Üheks selleks on Puuluup, kes astub üles ka Lõikuspeol. Lõikuspeo peaesineja on Tiibeti pärimusmuusik Loten Namling, keda on dalai-Laama nimetanud muusikuks, kellel on hääl. Samuti astub lavale Gruusia tuntud pärimusmuusika kollektiiv Bani Hill Band. Lõikuspeo programmist leiab veel Duo Mann & Juula, Don´t Chase the Lizard – Tomás del Real ja Lee Taul (Tšiili, Eesti), Juhan Uppini ja mitmed teised pärimusmuusika tuntud artistid.

Festival „Pärimusmuusika lõikuspidu” toimub 7.-8. oktoobril Viljandi Pärimusmuusika Aidas.

MTÜ Eesti Pärimusmuusika Keskus toetab meie kultuuripärandi elavat esitust, pärimusmuusikaharidust ning korraldab õpitubasid, et tagada muusikute ja loomingu areng ning publiku kasv. Alates 2008. aasta kevadest tegutseb Eesti Pärimusmuusika Keskus Pärimusmuusika Aidas, Viljandis, kus toimub aastaringne kontserttegevus. Eesti Pärimusmuusika Keskus korraldab rahvusvahelist festivali „Viljandi pärimusmuusika festival” kui ka väiksemaid traditsioonilisi sündmusi ja allfestivale nagu „Pärimusmuusika lõikuspidu” ning annab välja pärimusmuusika auhinda Etnokulp.

Loten Namling.

Viimased uudised