Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kujutis: Daily Mail

Inglismaa Bristoli lasteaed loobus tavapärastest mänguasjadest ning asendas need papist kastide ja munakarpidega. Laste fantaasia läks selle peale lendu.

Lapsed ehitavad kastidest omale ronge ja autosid, või isegi losse. Kastidest saab ehitada mida iganes ja see on pannud laste fantaasia tööle, vahendab Daily Mail.

Lapsevanemad kulutavad laste mänguasjade peale Inglismaal ligi 400 eurot aastas ning mänguasjaturg ulatub miljarditesse eurodesse.

Nüüd aga otsustas Bristoli lasteaed sellele kõigele lõpu teha – ei mingeid mänguasju ega isegi legosid, ei mingit plastikut enam. Selle asemel mindi tagasi juurte juurde ja anti lastele kätte kõige tavalisemad kastid, mida igal pool on saada lademetes. Ning mis üllatav, lapsed võtsid selle rõõmuhõisetega vastu.

Algul oli lasteaias kuu aja pikkune prooviperiood, et vaadata, kuidas lapsed ja vanemad sellele reageerivad. Nüüd on kuu aega möödas ja mänguasjadest keegi puudust ei tunne.

Varem on taolist asja tehtud Saksamaal ning seal läbi viidud uuringute põhjal on need lapsed, kes said tegutseda mänguasjavabas keskkonnas, rohkem sotsiaalsed, loovad ja paremad suhtlejad.

Kui Saksamaal on lasteaedades ära võetud isegi paber, pliiatsid ja värvid, siis Inglismaal seda ei tehta – seal on need alles, samuti raamatud. Ning ka mõned mänguasjad nagu näiteks pallid. Samas mänguköögid on out. Päris köökide asjad on aga in– eriti popp on 3-aastaste laste hulgas käsivispel, mida saab keerutada, samuti meeldivad lastele potid ja lusikad.

Kõige suurem probleem on lasteaias aga lapsevanematega, kes kardavad, et ilma mänguasjadeta muutub laste elu igavaks ning nad hakkavad omavahel kaklema. Tegelikkuses aga midagi sellist pole toimunud ja lapsed pakkisid meelsasti ära oma mänguasjad, et need kõrvale panna.

Mänguasjavaba keskkond on laste loovuse tööle pannud. Vanemad räägivad, et kui laps tuleb koju, siis ei taha ta enam mänguasju ega telekat, vaid meeldib joonistada ja meisterdada ning panna jalga balletikingad ja tantsida.

Viimased uudised