Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Riik suunab järgneval neljal aastal 4,4 miljonit eurot vanemlusprogrammi „Imelised aastad“ ja mitmedimensioonilisse pereteraapiasse, et toetada suuremas mahus lapsi ja peresid, lepiti kokku riigi eelarvestrateegia läbirääkimistel.

„Eestis tehtud mõju-uuringud kinnitavad, et mõlemad programmid toimivad hästi ning aitavad läbi vanemlike oskuste arendamise kaasa laste ja perede heaolule,“ ütles sotsiaalkaitseminister Kaia Iva. „Mida paremini osatakse tulla toime erinevate olukordadega, mis lastega peredes ju ikka võivad ette tulla, seda vähem on stressi ja seda paremad on omavahelised suhted. Tugevad pered on aga üks alustalasid, et Eestis sünniks rohkem lapsi ja nad sirguksid õnnelike ning tervetena.“

Riigi eelarvestrateegias planeeritud lisaraha abil saab „Imeliste aastate“ programmi kaasata ligi poole rohkem 2-8-aastaste laste vanemaid, rohkem kohalikke omavalitsusi ning suurendada programmi rahastust Ida-Virumaal. Mitmedimensioonilist pereteraapiat saab pakkuda järjepidevalt kuni 200 lapsele aastas, lühendades praeguseks tekkinud järjekordi ning võimaldades lastel ja nende peredel saada õigeaegselt abi, mida nad vajavad.

Vanemlusprogrammi „Imelised aastad“ eesmärk on aidata lapsevanematel arendada kasulikke tehnikaid, et ennetada ja tulla toime laste käitumisprobleemidega ning luua vanema ja lapse vahel turvaline ning lapse arengut toetav keskkond. Tänu õpitule oskavad vanemad vältida stressi tekitavaid olukordi, leida tuge ning saada hakkama raskustega laste kasvatamisel. Uuringutest on selgunud, et tänu programmile suureneb lastel probleemide lahendamise oskus, paranevad suhted eakaaslastega, areneb väljendus- ja enesekehtestamisoskus, kasvab õpiedukus. Programmi on rakendatud ligikaudu 30 riigis ning tegemist on rahvusvahelise koolituse süsteemiga, mis on aidanud vähendada laste käitumisprobleeme paljudes riikides.

Tervise Arengu Instituut viib läbi vanemlusprogrammi „Imelised aastad“ koolieelset põhiprogrammi ja jätkuprogrammi. Koolitusi korraldatakse eesti ja vene keeles koostöös kohalike omavalitsustega.

Mitmedimensiooniline pereteraapia (MDFT) on tõenduspõhine programm, mille kohta on ka Eestis tõendatud, et see vähendab lapse käitumisprobleeme soodustavaid riske enam kui poole võrra. MDFT programm on suunatud 11-18-aastastele tõsiste probleemidega ja mitmekülgse abivajadusega lastele ja noortele ning nende peredele. Teraapias on neli erinevat rõhuasetust:  laps/nooruk, vanem, pere ja pereväline keskkond. Teraapia on pikaajaline, ühe perega tegeletakse keskmiselt 4-6 kuud, kohtumised toimuvad iganädalaselt. Programm aitab peres esile tuua püsivamaid muutusi, läbi mille on võimalik panna alus ka noorte käitumise muutumisele ning suunata neid probleemidest eemale. MDFT programmi suunatakse noored kohtu, prokuröri, kriminaalhooldaja, politsei või kuni 14. aastaste laste puhul kohaliku omavalitsuse poolt.

Taustainfo

  • Tänavust riigi eelarvestrateegiat ehk RESi tehes lähtutakse valitsuse suurtest eesmärkidest: edendada jätkusuutlikku majanduskasvu, suurendada rahvaarvu, tugevdada julgeolekut ning suurendada ühiskonna heaolu ja sidusust.
  • Eelarvestrateegia eesmärk on planeerida tegevusi ja raha pikemaajaliselt, pidades silmas valitsuse prioriteete, tulevikuprognoose ja üleilmseid trende.
  • Eelarvestrateegia seob kokku valitsuse suuremad eesmärgid, ministeeriumide plaanid ja tegevused ning nende rahastamise järgmiseks neljaks aastaks.
  • Eelarvestrateegia koostatakse igal kevadel. Valitsus kinnitab selle hiljemalt aprilli lõpul ning riigikogu korraliste valimiste aastal ehk ka 2019. aastal hiljemalt mai lõpul.
  • Sügisel menetlevad valitsus ja Riigikogu järgmise aasta riigieelarvet, siis selguvad järgmise aasta konkreetsed kulud ja tulud, sealhulgas näiteks eri valdkondade lõplik palgafond.

Viimased uudised