Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Marko Mäetamm. Foto: erakogu
Voronja galerii poolt kureeritud kunstiprogrammi „Lätted“ kolmas näitus avatakse Viljandimaal, Karksi-Nuias, mis on tuntud kui looduslikult silmipimestavalt kaunis koht. Muuhulgas on seal sündinud ja üles kasvanud kunstnik Marko Mäetamm, kelle näitus tema lapsepõlvekodus kaheks päevaks avatakse. Näituse avamisele järgneb garaažikontsert.
„Keset Karksi-Nuiat kõrgub kollane eesti-aegne majamürakas, mida tuntakse selle kunagise omaniku, kuuldavasti Siberis surnuks nälginud suurettevõtja nime järgi Lõmpsi majana,” iseloomustab Marko Mäetamm oma lapsepõlvekodu.
Selle maja teisel korrusel kahetoalises korteris elas perekond Mäetamm – isa, ema ja kaks last pluss tihti ka vanaema. Kui Mäetammede noorim laps Marko oli jõudnud kaheksandasse klassi, läks lootusetult räämas maja kapitaalremonti ja Mäetammed koliti bussijaama kõrvale tillukesse ja veel lootusetumalt räämas puumajja, mis tuli neil ise korda teha. Täna, 2018. aastal on see tõenäoliselt linna vanim maja. Läinud sügisel, kui siit ilmast lahkus Marko Mäetamme viimane esivanem, jäi maja tühjaks.
„Selle aasta jaanipäeval antakse maja linnale tagasi ning suure tõenäosusega lammutatakse, juhul kui ta just ise enne kokku ei vaju“, ütles Marko Mäetamm. „Näituse avamine ja sellele järgnev garaažikontsert on minu hüvastijätt Nuiaga,” lisas ta. Maja vastas asuvas Marko Mäetamme isa ehitatud garaažis, mis samuti suure tõenäosusega peale tühjakskolimist lammutatamisele läheb, toimub ansambli Marko Mägi Trio (koosseisus Marko Mägi, Kiwa ja Marko Mäetamm) esimene ning viimane Volbriõhtu garaažikontsert Karksi-Nuias.
„Olete kõik oodatud tegema selles unikaalses ja vaieldamatult keeruka ajalooga majas enne selle lõppu väikese tiiru ja nautima Marko Mäetamme varajasi seninägemata töid. Lisaks võibolla ka hilisemaid vähemnähtud töid,“ kutsuvad Voronja galeristid Kaili Kask ja Raul Oreškin huvilisi Nuiasse. Näitus avatakse Karksi-Nuias, aadressil Viljandi mnt 2 ning seda saab näha kahel päeval – 30. aprillil kell 18-21 ja 1. mail kell 12-17.
Marko Mäetamm on sündinud 1965. a Viljandimaal. Õppinud EKAs graafikat ning Swedish Royal Art High Schoolis trükitehnoloogiaid. Mäetamme näituseid on avatud nii Eestis kui mujalgi. Lisaks on ta välja andnud mitmeid kunstnikuraamatuid. Mäetamm on esindanud Eestit kaks korda Veneetsia Biennaalil – 2003. a koos Kaido Olega ning 2007. a oma autobiograafiasugemetega sooloprojektiga. Viimane pani aluse ka tema suuremale rahvusvahelisele tuntusele. Mäetamm töötab erinevates meediates ning saab oma loomingule ainest teda ümbritsevast igapäevasest elust.
Näitustesari Lätted toimub EV100 kunstiprogrammi raames. Ly Lestbergi ja Liina Vedleri abiga valmib igast näitusest videoülevaade ning lisarahastuse leidmisel programmi lõppedes ka dokumentaalfilm.

Viimased uudised