Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Rulluisutamine sobib suurepäraselt lastele, kes soovivad olla sportlikult aktiivsed, veeta aega värske õhu käes ning ka lõbutseda. Esmalt tuleb aga leida lapsele sobivad rulluisud, mis teeksid lisaks korrektsele tehnikale nii alustamise kui ka edaspidise sõitmise lapse jaoks kergemaks. Siin on paar nõuannet kuidas võiksid seda teha.

Rulluiskude valimine

Tutvu valikuga

Esmalt on oluline üle vaadata, millist valikut laste jaoks hetkel pakutakse. See aitab Sul paika panna ka eelarve ehk kui palju oled nõus rulluiskude peale kulutama. Olemas on erinevaid mudeleid, tootjaid, disaine koos erinevate parameetritega, mille seast on võimalik valida oma lapse jaoks just kõige sobivam. Näiteks on võimalik nii hindade, tootjate kui ka mudelitega tutvuda siin.

Leia õige suurus

Rulluiskude valimisest sõltub kogu rulluisutamise protsess, mistõttu ongi äärmiselt oluline, et leiaksid oma lapsele rulluisud, mis oleksid jalas võimalikult mugavad ja mis vastaksid lapse jala suurusele. Selleks võid näiteks mõõta üle oma lapse sisetalla mõõdud ning võrrelda neid tootja poolt loodud suuruste tabeliga tootja kodulehel. Küll aga mugavam variant on reguleeritavad rulluisud, mis on eriti kasulik kasvavale lapsele.

Rataste suurus

Teine oluline faktor, millele tuleks rulluiske valides tähelepanu pöörata, on rulluiskude rattad. Mida suuremate ratastega on tegu, seda kiiremini on võimalik sõita. Seetõttu sobivad suuremad rattad pigem juba kogenud sõitjatele. Algajale ja pigem hobi korras sõitjale sobivad hästi just väiksemad rattad. Kusjuures osade rulluiskude puhul on võimalik rataste asetust isegi muuta, mis on eriti kasulik arenevale algajale.

Laagrid

Laagri suuruse number näitab kui suurt pöörlemiskiirust laager võimaldab. Lapsele sobivad hästi ABEC-5 ja ABEC-3 laagritega mudelid, mis on just väiksema pöörlemiskiirusega. Muide, võrreldes kõikide rulluiskude varuosadega vajavad hooldust kõige enam laagrid, mistõttu tasuks leida laagrite jaoks lisaks veel spetsiaalne määrdeaine. Ebakvaliteetsed ja hooldamata laagrid võivad hakata tegema krõbisevat häält ning muudab kogu sõitmiskogemuse lapse jaoks ebameeldivaks.

Pidurid

Juba kogenud rulluisutajal on olemas tehnika kuidas iseseisvalt pidurdada, mida algajatel paraku pole. Isegi kui Sinu laps on juba varasemalt rulluisutanud ning oled otsimas vaid uut paari uiske, tasuks eelistada siiski piduritega uiske. Nii on lapsel ka endal mistahes olukorras mugavam pidurdada.

Disain

Mida vanemaks lapsed saavad, seda rohkem pööravad nad tähelepanu ka asjade välimusele. Rulluiske pakutakse erinevates lõbusates disainides nii noorematele kui ka kirevates värvivalikutes vanematele lastele. Kui laps on piisavalt vana, on soovituslik lasta lapsel valida disain ise – nii on kindel, et lapsel ei teki tunnet, et ta ei taha rulluiske jalga panna sest need talle ei meeldi.

Lisavarustus

Ära unusta kiivrit

Ohutus ennekõige! Õnnetuse korral on pea viga saamine kõige saatuslikum – tegu on ju meie „juhtimiskeskusega” ning iga väiksem vigastus võib mõjutada palju. Kiivriks sobib ka hästi juba kodus olemasolev jalgrattakiiver. Oluline on, et kiiver oleks lapsel peas mugavalt, ei vajuks kuklasse ega kukuks ära pea kallutamisel. Kindlasti ei tohi ära unustada ka kinnitusrihmade tugevat kinnitamist, et kiiver püsiks peas stabiilselt.

Kaitsmed

Lisaks peale võivad kergesti viga saada kukkumisel ka põlved, randmed ja küünarnukid. Seetõttu on oluline soetada ka põlve-, randme- ja küünarnukikaitsmed, mis hoiavad need õrnad kehapiirkonnad kukkumise korral kaitstuna ning hoiavad ära valu. Õnneks on enamus kaitsmed reguleeritavad, kuid osad mudelid mitte – nende puhul tuleb kindlasti üle mõõta vajalikud parameetrid ning tutvuda lähemalt kaitsmete suurustega.

Sokid

Pikaaegne rulluisutamine tekitab kindlasti jalgades higi, mistõttu tuleks ebameeldiva lõhna ja tunde vältimiseks soetada hingavast materjalist sokid. Sokid võiksid olla ideaalselt pehme toega. Paljud tootjad pakuvad just rulluisutajatele mõeldud sokke. Need hoiavad ära ka võimalikke vigastusi, mida uisud võivad tekitada – näiteks villid või muud vigastused. Paksemad sokid võivad küll aidata jalgu paremini kaitsta, kuid võivad tekitada jalgades ülemäärast higi, mis on jällegi lapse jaoks ebameeldiv.

Varuosad

Juhul, kui peaks mõni rulluiskude varuosa katki minema või kuluma, tasuks see kindlasti kiiresti välja vahetada. Kulunud või katkised varuosad võivad muuta sõitmise lapse jaoks ebamugavaks ja isegi ohtlikuks.

Rulluisutamine on äärmiselt lõbus hobi – seda vaid siis, kui oled lapse jaoks leidnud mugavad ja kvaliteetsed rulluisud. Pidades meeles eelnevalt välja toodud nõuandeid leiad kindlasti sobivad. Head ja ohutut rulluisutamist!

Kommentaarid

Viimased uudised