Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Freepik.com

Arvutid asendavad juba pikka aega kooliõpikuid. Seetõttu on sülearvuti õpilase asendamatu abimees tema haridusteel. Uuri lähemalt, kuidas teha õige valik!

Sülearvuti valimisel mõtle, milline on selle otstarve ja kui võimekat seadet vajad

Alusta sobiva suuruse valimisest

Sülearvutid saab laias laastus jagada suuruse põhjal kolme rühma – miniarvutid, keskmises mõõdus laptopid ja suuremõõtmelised rüperaalid. Kuna õpilasel on lisaks sülearvutile veel hulk asju, mida igapäevaselt endaga kaasa tassida, siis võiks valida keskmises mõõdus seadme.

Pisemad arvutid on ekraaniga 13-14 tolli, mis muudab seadme mugavalt kaasaskantavaks. Samas tuleb arvestada, et väiksemate mõõtmete saavutamiseks tuleb teha järeleandmisi tehnilises pooles – väiksem aku, väiksema jõudlusega komponendid.

Keskmises mõõdus umbes 15-tollise ekraaniga laptopid on piisavalt kompaktsed, et neid kaasas kanda, samas piisavalt võimekad. Tänapäevaste tehnoloogiate juures saab väga õhukesse kesta peita vägagi võimsa sisu.

Veendu, et protsessor tagaks jõudluse

Protsessor on justkui arvuti süda – just sellest sõltub sülearvuti jõudlus ja võimekus. Kuigi õppetöö ei eelda tavaliselt väga mahukate programmide jooksutamist, võiks arvuti olla piisavalt võimas, et see ei pärsiks koolitööde tegemist.

Ka protsessori valimisel võiks jääda keskmise juurde – Intel Core i3 ja i5 on mõistlikus hinnaklassis võimekad protsessorid, mis suudavad jooksutada enamikke programme. Kui õpingud eeldavad aga video- ja fototöötlusprogrammide kasutamist, siis võiks vaadata Intel Core i7 suunas.

Teatavasti jäävad sülearvutid väga erinevasse hinnaklassi ja siinkohal mängib protsessor üsna suurt rolli. Mida jõulisem protsessor, seda hinnalisem seade.

Pane kasutusmugavusele rõhku

Foto: Freepik.com

Kuna õpilane veedab arvuti taga enamuse oma päevast, siis peaks see aeg olema mugav. Sülearvuti puhul määravad kasutajamugavuse selle ekraan, klaviatuur ja puuteplaat. Kuigi need näevad üldjoontes ühesugused välja, on siiski omadusi, mis mõjutavad kasutusmugavust.

  • Ekraan – siin mängivad rolli selle eredus ja kontrastsus, mis pikemas perspektiivis mõjutavad õpilase silmade tervist. Väga oluline on teha õige valik ka mati ja läikiva ekraani vahel. Kuna õpilased armastavad teha koolitükke ka õues samal ajal päikest nautides, siis on matt ekraan, mis päikesevalgust ei peegelda, hea valik.
  • Klaviatuur – klahvid võiksid olla kerge, kuid mitte vetruva käiguga. Kuna koolis tuleb kirjutada pikki konspekte, siis on mugav klaviatuur ülimalt oluline.
  • Puuteplaat – noorem generatsioon reeglina hiirt ei kasuta ja toimetab puuteplaadiga. Puuteplaat peaks olema piisavalt tundlik, kuid kindlasti mitte ülitundlik. Õnneks saab uuemate mudelite puhul puuteplaadi tundlikkust reguleerida.

Vastupidav aku võib päästa päeva

Kuna sülearvutid on loodud selleks, et neid saaks endaga kõikjale kaasa võtta, siis ei tohiks aku vastupidavust alahinnata. Koolipäevad on pikad ja alati ei pruugi läheduses olla pistikupesa, et arvuti vooluvõrku ühendada. Oluliste koolitöödega tegelemisel võib kehv aku rikkuda nii mõnegi kontrolltöö.

Aku mahutavus jääb üldiselt 2000 ja 6000 mAh vahele, sõltuvalt mudelist. Kuigi mahutavus võib olla eeskujulik, mõjutab ka kõige võimsamat akut erinevate arvutikomponentide voolutarve. Seetõttu tuleb arvestada, et mida võimsam on sülearvuti protsessor, videokaart, kõvaketas ja muud komponendid, seda lühem on aku kestvus.

Ühenduvus ja erinevad liidesed

Foto: Freepik.com

Arvutiga on tihti tarvis ühendada erinevaid seadmeid – õppetöös näiteks videoprojektorit, mälupulkasid või nutitelefoni. Seetõttu tasub enne ostu sooritamist veenduda, et huvipakkuval mudelil on olemas elementaarsed liidesed:

  • USB liides, mida võiks olla vähemalt kaks või kolm.
  • HDMI pesa seadme TV või projektoriga ühendamiseks.
  • ID-kaardi pesa ametlike toimingute tegemiseks.

Õppetööks arvutit valides pane paika hinnaklass ja põhilised kriteeriumid. Sülearvutid peaksid õpitulemusi toetama, mitte neid pärssima. Valides arvuti 1a.ee nutipoest võid kindel olla, et sellest saab tubli abimees pikkadeks kooliaastateks. Tutvu valikuga ja soeta oma nutikas pinginaaber juba täna!

Kommentaarid

Viimased uudised