Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Pixabay

Paljud mäletavad oma esimest jalgratast ja selle kallal koduhoovis pusimist. Võib-olla meenub ka uhke tunne, kui jõuti lõpuks suure lapse staatusesse, kes oskab ilma abiratasteta sõita. Lapsele jalgratta ostmine on tähtis etapp nii vanemate kui laste elus ja valiku tegemine ei pruugigi olla nii lihtne, kui esialgu näib. Järgnevalt toome välja soovitused, mille alusel lapsele jalgratast valida.

Lapsele jalgratta valimisel on väga oluline lapse pikkus ja kaal

Lapse pikkuse alusel saab valida talle sobiva ratta suuruse. Ratta suuruseid märgitakse tollides.

86-100 cm pikkusele lapsele sobib 12-tolline jalgratas. Kui laps on vähemalt 116 cm pikkune, võite talle valida juba 14-tollise jalgratta. 16-tolline jalgratas sobib vähemalt 4-5 aasta vanusele lapsele, kel on pikkust vähemalt 120 cm. Eelkooliealistele lastele sobib enamasti 20-tolline jalgratas ja algkoolilastele 24-tolline jalgratas.

Esimene jalgratas peaks olema väiksemate ratastega ja kerge, et laps saaks keskenduda sõitma õppimisele

Laste jalgratas võib kaaluda isegi pool lapse kehakaalust, seega võib ette kujutada, kui raske on sellist ratast juhtida, üles tõsta või liigutada. Paljude laste esimene rõõm rattaga sõitmisest kaobki just raske ratta tõttu. Seega, kui valid lapsele jalgratta ainult ühe kriteeriumi alusel, eelista kergema kaaluga ratast. Otsi ratast, mille kaal jääb alla 40 protsendi lapse kaalust – sellise rattaga on lapsel palju lihtsam sõita ja manööverdada. Kõige kergema raamiga jalgrattad on valmistatud kas alumiiniumist või titaanist.

Ratta läbimõõdu kõrval on väga oluline pöörata tähelepanu ka raami suurusele

Sama läbimõõduga rataste raami suurus võib erineda väga palju. Kui laps on seni sõitnud tasakaalurattaga, on tal lihtsam sõitma õppida jalgrattaga, millel ta jalad maha ulatuvad. Kui laps ulatab sõidu ajal hõlpsasti jalad maapinnale asetada, tunneb ta end turvaliselt. Ideaalis võiks ratta istme minimaalne kõrgus olla võrdne lapse sisesääre pikkusega. Kui sõit on juba selge, võib istme sellisele kõrgusele tõsta, et lapse sirutatud varbad ulatuvad maapinnale. Istet saab küllaltki palju tõsta ja laps saab oma esimese rattaga mitu aastat sõita.

Pöörake tähelepanu, et laps saaks hõlpsasti jalga üle pulga tõsta

See võiks olla võimalikult väikese nurga all, et lapsel oleks lihtne jalga üle raami tõsta. Laps peaks saama vaevata rattaga püsti seista põiki pulga kohal. Raami ja käepidemete disain võib olla erinev – mõne rattaga saab laps sirge seljaga sõita, ta näeb hästi takistusi ja tunneb end turvalisemalt sõitma õppides. Lapse kasvades võib siiski eelistada juba sellise kujuga rattaid, kus laps on veidi langetatud poosis.

Foto: Pixabay

Õige pidurdamistehnika tuleks varakult selgeks õppida

Laste jalgratas on tihti jalgpiduriga. Paljud vanemad muretsevad, et laste käed ei ole veel piisavalt tugevad käsipiduri vajutamiseks ja et see võib põhjustada õnnetuse. Samas, õppides väiksena ainult jalgpidurit kasutama, on lapsel hiljem keerulisem ümber õppida käsipidurit kasutama. Kasutades jalgpidurit, omandab laps jalgrattasõidu jaoks ohtliku manöövri – tagurpidi väntamise. Seetõttu võiks jälgida, et juba tasakaalurattal oleks käsipidur, sest isegi väikesed lapsed on võimelised seda kasutama õppima. Käsipiduriga ratta puhul on oluline kohe lapsele õpetada, et pidurdama peab mõlema käega korraga, vastasel juhul võib laps ratta pealt üle raami kukkuda.

Kuigi laste seas on ülimalt populaarsed tasakaaluliikurid, igatseb iga laps siiski endale oma jalgratast. Suure valiku erinevaid laste jalgrattaid leiad 1a.ee e-poest.

Viimased uudised