Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Eestis on hetkel 79 koroonaviirusse nakatunud inimest ning see number kasvab minutitega. Me ei tea veel, kui palju meie inimesi satub seetõttu intensiivi, kui palju sureb. Aga satub ja sureb, sest Eesti ei ole saar ning Eesti inimene ei ole teistmoodi tehtud kui Hiina või Itaalia inimene. Sellega peame arvestama.

Küll aga saame me praegu öelda, kes on need inimesed, kes viiruse leviku eest vastutavad. Osaliselt vastutavad Eesti inimesed, kes ei järginud Terviseameti soovitust olla pärast ohupiirkonnast naasmist kaks nädalat kodus (ja neid oli – Võrus näiteks Põhja-Itaaliast naasnud suusaturistid, kes mööda linna ringi jooksid), aga leviku eskaleerumise eest viimastel päevadel vastutab üks mees – Saare sotsiaaldemokraadist vallavanem Madis Kallas.

Saaremaal on praegu hullumaja, inimesed on palavikus ning kõiki kahtlusaluseid ei jõuta enam isegi testida. Ka vastutab ta viiruse leviku eest Eesti kaitseväkke, sest nakatunud sõdur sai viiruse Saaremaal võrkpallimängu vaadates. Võru võrkpallitreener Urmas Tali, kelle Navis peetud sünnipäeval viirus levima hakkas, käis samuti Saaremaal mängu vaatamas. Saaremaalt sai nakkuse ka Pärnu Ülejõe põhikooli õpetaja, kes seal nädalavahetusel käis ning pärast seda tööle läks.

Saaremaale jõudis nakkus aga nendelt samadelt Milano palluritelt, kelle Saare sotsist vallavanem lahkesti Saaremaale kutsus. Olukorras, kus terve Põhja-Itaalia oli ohupiirkonnaks kuulutatud, seda ka Eestis. Kus oli näha, et Itaalia ei tule enam viiruse ohjamisega toime. Itaalias jäeti mäng ära, aga Saare vallavanem ei tühistanud kutset, mis oli tema kohus kohaliku võimu esindajana, vaid kutsus haiged mängijad Eestisse (üks mängija oli juba Itaalias haigestunud, see oli ohumärk!), vilistades nii oma valla kui terve Eesti inimeste tervisele. Inimesed palusid, et ta seda ei teeks, aga ta tegi seda ikka, naerdes oma tervise pärast mures inimesed välja.

Vastutab ka Terviseamet, kes ei andnud Kallasele selget soovitust itaallaste kutsumine ära jätta. Terviseametile oli teada, et Põhja-Itaalia on ohupiirkond. Terviseamet ise soovitas kõigil Põhja-Itaalaliast naasnud Eesti inimestel kaheks nädalaks karantiini jääda. Aga mitte itaallastel!

Ja vastutab ka Eesti võrkpalliliidu president, reformierakondlane Hanno Pevkur, kes selle asemel, et mängu ärajätmise poolt kõneleda, selle toimumist hoopis soodustas.

Selline kogu rahva ohtu panek ei tohi jääda karistuseta. Selle mõtlematuse eest maksame me kõrget hinda, võimalik, et ka inimelude näol.

Ühtlasi on see meile kõigile hea õppetund selle kohta, et parem- ja vasakliberaalid suudavad puhtalt omaenda egoismi pärast viia kogu rahva nädalaga huku äärele. Kuna nende jaoks on lõbustused tähtsamad kui rahva tervis.

IRJA TÄHISMAA

Kommentaarid

Viimased uudised