Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Kuvatõmmis.

Reformierakonna võit valimistel ja sellele järgnenud kannapööre maksupoliitikas näitab, et ilus loosung „Kindlates kätes Eesti” on otsast lõpuni valetamine. Inimeste lollitamine on ikka olnud Reformi praktika. Valeta ja vassi, ja oledki võitja.

Siin on õigus- ja ühiskonnateadlase Paloma Krõõt Tupay kommentaar asja kohta:

Ma võin nõustuda sellega, et maksud peavad tõusma ja raha ei tule seinast. Aga ma ei või nõustuda sellega kui peaminister väidab et põhiseaduses on kirjas, et valimiskampaania ajal ei ole lubatud inimestele tõtt rääkida.

Tänasest intervjuust: „Põhiseadus ei luba näiteks maksuküsimusi rahvahääletusele panna. Ja miks – sellepärast, et sa ei saaks mitte kunagi rahvalt jah-sõna sellele, et maksud peavad tõusma. […].”

Põhiseaduse § 106 ütleb tõepoolest: „Rahvahääletusele ei saa panna eelarve, maksude, riigi rahaliste kohustuste, välislepingute ratifitseerimise ja denonsseerimise, erakorralise seisukorra kehtestamise ja lõpetamise ning riigikaitse küsimusi.” Kuid põhiseadus eristab selgelt mainitud rahvahääletuse institutsiooni Riigikogu valimistest.

PS § 106 mõte ei ole ära hoida olukorda, kus valijaskond nõuaks maksude tõstmist (?) ega avalikku arutelu olulistel poliitilistel teemadel. PS § 106 keelab (konkreetsete) seaduseelnõude rahvahääletusele panemist teatud teemadel. Võib nõustuda, et normi „peamiseks põhjuseks on vajadus vältida populismi ja rahva hetkemeeleolude ja ajutiste raskuste fataalset mõju” (R. Maruste. Põhiseadus ja selle järelevalve. Juura 1997, lk 57). Peaministri tõlgendusest lähtudes ei oleks nimelt kampaania ajal tohtinud ka rääkida riigikaitsest, kuna PS § 106 keelab ju ka selles küsimuses korraldada rahvahääletust…?!

Viimased uudised