Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Homme teisipäeval, 2. augustil avatakse Võru linnagaleriis kolm näitust.

I korruse galeriis  Marina Aleksejevi markerijoonistused “VOOGHOOG”

2. august- 9. september 2022

AVAMINE 2. augustil kell 17.

Marina Aleksejeva lõpetas Tartu Ülikooli maaliosakonna 1995.aastal ning alates 1992. aastast on osalenud näitustel. Magistritöö kaitses ta 2016.aastal Tartu Ülikoolis. Töötab Tartu Kunstikoolis ja Tartu Lastekunstikoolis õpetajana.

MA:,, Kõigepealt on vaja põhjust loomiseks, väikest sisemist tõuget ja arusaamist, et sõnad pole piisavad millegi täielikuks edasiandmiseks. Pilt pidavat rääkima rohkem kui tuhat sõna. Kujutis ei kirjelda ju ainult vormi, pigem seisundit, voogu, milles äsja oldi, seda tibatillukest hetke enne mineviku ja oleviku kokkusulamist. Nagu püüaksid varitseda piisa kukkumist jõkke ja jälgida tema edasist teekonda. Ja taasesitada seda oma peas. Mõista tähendust lisaks vormile. Juba läinud ta ongi. Mälupildid on iseenesest nii peenelt kõnekad, et nende ülesõnastamine pidurdaks hoo ja katkestaks voo ning lõhuks kogu loo hapra tähenduslikkuse. Argiste Asjade Tähenduslikkuse. Punkt, joon ja pind on ainult algelemendid, veel on vaja veidike valgust ja vari tekib ise..

“ Markerijoonistused on valminud aastatel 2021- 2022.

II korruse galeriis  Vana- Võromaa käsitöönäitus „Meistre kässiga luudu / Meistri kätega loodud“.

2. august- 9. september 2022

AVAMINE 2. augustil kell 17.

Näitus annab ülevaate Vana-Võromaa mustrikirjadest ja meistritest, kes neid oma loometöö kaudu au sees hoiavad. Viieteistkümne käsitöömeistri omanäolisest loomingust on esitlemiseks valitud esemed, milles on ühendatud traditsioon tänapäevaga ja mis kannavad endas paikkonna eripära.

„Näete kaunist ja kordumatut käsitööd, mille allikaks on loomerõõm, ilumeel ja vaimujõud. Põlvkondi kogutud ning hoitud rahvakunstipärand on taasloomise allikas, mis vuliseb edasi vaikselt, kaunilt ja kindlalt,“ ütleb näituse kuraator Helve Alla väljapaneku tutvustuseks.

Näitusele valitud töödest aimub mitmesuguseid seoseid Vana-Võromaaga. Meistrid on oma loometöös lähtunud sellele kandile omastest mustritest, sümbolitest, kasutusel olnud tehnikatest, etnograafilistest õmblusvõtetest ja värvikombinatsioonidest. Inspiratsiooni on andnud sajandivanused kindad ja kirivööd, meie kuppelmaastik, kodused metsad ja muidugi esivanematelt kuuldud pärimuslood. Kasutust on leidnud  traditsioonilised materjalid: puit ja savi, linane ja villane lõng, hõbe ja nahk. Oluliseks on peetud ka taaskasutust, mis on tegelikult ju taasleitud elulaad ajast, kui ühtki vana riidejuppi ei visatud ära, vaid sellele leiti rakendus.

Korraldajad ootavad näitusele Võru linna suvekülalisi ja kohalikku kogukonda, sealhulgas nooremat publikut, et käsitöö kaudu oma kuuluvust teadvustada ja paigaidentiteeti tugevdada ning elavast kultuuripärandist paremat ettekujutust luua. Näitust, meistreid ning loomisoskusi tutvustavad Võru linnapäevade ajal 19. augustil algusega kell 13 kuraator Helve Alla ning 20. augustil samal kellaajal Vana-Võromaa käsitöövõrgustiku koordinaator Vilve Oja. Näitusele toetuvad loomislugude tunnid toimuvad ka septembris. Siis ootame ideid koguma ja kaasa mõtlema õpilasfirma loomist kavandavaid koolinoori, aga ka käsitööhuvilisi õpilasi.

Näituse korraldajad on Vana-Võromaa Käsitüü MTÜ, Võru Linnagalerii ja Võru linnavalitsus. Näitus on osa linnavalitsuse algatatud koostööprojektist „ER58 BestNest“, mille eesmärgiks on noorte ettevõtlikkuse ja loomevaldkonna väikeettevõtjate toetamine Võru linnas ja maakonnas. Projekti kaasrahastab Euroopa Liit Euroopa naabrusinstrumendi raames, lisaks toetavad Eesti Kultuurkapitali Võrumaa ekspertgrupp, Eesti Rahvakultuuri Keskus ning Võru Instituut.

Näituse ning osalevate meistrite kohta saab lisainfot Vana-Võromaa Käsitüü Facebooki lehelt: https://www.facebook.com/vanavoromaahandycraft

II korruse galeriis Triin Türnpuu isikunäitus „Looritatud”

2. august- 9. september 2022

AVAMINE 2. augustil kell 17.

Triin Türnpuu skulpturaalsete objektide isikunäitus.

Teosed on ajendatud autori poja loost ning pühendatud nägemispuudega lastele. „10-kuuselt jäi ootamatult pimedaks meie kolmas laps. Õppisime sellega elama ning peale mitmeid õnnestunud ja ebaõnnestunud operatsioone paigaldati talle 4-aastaselt kunstläätsed. Mõni aeg tagasi tuli teha otsus, millises gümnaasiumis õpinguid jätkata. Soovitud kooli sai ta sisse, kuid rääkides lapse nägemispuudest, soovitati valida mõni teine kool — temaga tegelemine olevat õpetajatele liiga suur lisakoormus. Mõistsin, et sellise suhtumise taga oli ennekõike hirm teadmatuse ees, mida tähendab nägemispuudega lapsega tegelemine. Kas on võimalik seda hirmu vähendada, et tulevikus ükski laps ukse taha ei jääks?“

Vanadest kasutatud prilliklaasidest kokku sobitatud teosed võimaldavad inimestel kasvõi korraks siseneda prillikandja maailma.

Tänan: Instrumentarium Optika OÜ, Kenomer OÜ, Kristaps Ancāns, Marko Odar, Katriin-Eliis Brecher, Gerlin Mets, Helina Müürisepp, Ingrid Teino, Kristel Ilmets, Kaire Kurg, Kaidi Varik

Triin Türnpuu on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonna keraamika erialal ning hetkel õpib magistriõppes kaasaegset kunsti. Kunstniku huvi seisneb erinevate materjalide ja nende omaduste kasutamises, otsides, kuidas need saaksid suhestuda sotsiaalselt kaasatud praktikaga.

Juunis 2022 avati Tallinna Loomaaias Triinu suuremõõtmeline betoonist skulptuur „Nähtamatu“, mis kutsub kaasa mõtlema, kuidas pidurdada väljasurnud liikide juurde tekkimist.

Galerii on avatud suveperioodil E – R kell 15:00- 19:00 ning Võru Kandles toimuvate ürituste ajal.

Näituste külastamine on tasuta.

Viimased uudised