Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Tänapäeval kuulub paljudesse köökidesse ka nõudepesumasin. Tegemist on masinaga, mis vabastab ühest pealtnäha tüütust tegevusest, milleks on nõude pesemine. Tihti võtab see kohustus rohkesti aega ja võib tunduda kõige tüütum tegevus, mida peale maitsva õhtusöögi nautimist teha. Seetõttu tundub nõudepesumasin justkui ideaalne lahendus.

Kuna nõudepesumasin ei ole kõige odavam lõbu, võib tekkida küsimus, et kas selle omamine on õigustatud. Arvestada tuleb nii ruumi- kui ka ajakuluga. Nõudepesumasinat soetades tuleb arvestada ka seda, et suureneda võivad elektri- ja veekulud. Peale selle on vaja soetada ka pesuvahendit. Seega tuleks nõudepesumasinat soetades mõelda kõigepealt, millised on teie pere vajadused.

Kui tihti süüa teete ja kui suur on pere?

Sellele tasub mõelda siis, kui plaanite nõudepesumasinat soetada. Kui peres on üks või kaks inimest, kes ei söö väga tihti kodus, ei ole mõtet masinat soetada. Lihtsam on üksikud nõud kraani all puhtaks pesta. Nõudepesumasin töötab kõige säästlikumalt siis, kui ta on täis. Seega pole mõtet ühe nõudekomplekti pärast masinat tööle panna.

Juhul, kui peres on palju inimesi ja süüa tehakse tihti kodus, on mõistlik soetada nõudepesumasin.  Suurem masin kulutab 10-12 liitrit vett, et pesta puhtaks 9-12 komplekti nõusid. Samas väiksem nõudepesumasin kulutab 6-8 liitrit vett, et teha puhtaks 6 komplekti nõusid. Võrdluseks- 12 komplekti nõude käsitsi pesemiseks kulub umbes 30 liitrit vett.

Nõudepesumasinad jagatakse mõõtmete järgi kategooriatesse. 45 cm laiustesse nõudepesumasinatsse mahub kuni 10 nõudekomplekti. 60 cm laiused nõudepesumasinad mahutavad kuni 15 nõudekomplekti. See on piisav, et keskmise pere kahe päeva jooksul kasutatavad nõud saaksid ühe korraga pestud. Näiteks Beko nõudepesumasin mahutab sõltuvalt mudelist vähemalt 10 nõudekomplekti. 60 cm laiuseid masinaid soovitatakse võimalusel soetada ka seepärast, et nendesse on nõude asetamine kõige mugavam. Olenevalt mudelist on nendes kas 2 või 3 sahtlit.

Standartsesse nõudekomplekti, mille alusel nõudepesumasina mahutavus arvutatakse, kuuluvad praetaldrik, supitaldrik, magustoidutaldrik, joogiklaas, kohvitass ja alustass ning nuga, kahvel, supilusikas, teelusikas ja magustoidulusikas.

Kui palju on kodus ruumi?

Kuna nõudepesumasin võtab köögis üsna palju ruumi, ei ole seda mõistlik soetada väikestesse elamistesse. Teine põhjus, miks väiksemas elamises ei ole nõudepesumasin mõistlik on see, et väiksemas korteris elab tihti vähem inimesi.

Nõudepesumasina saab nutikalt peita ka köögikappi. Sel juhul tuleb soetada integreeritav nõudepesumasin, mis vajab sobiva mõõduga mööblit ning plaati, mis kataks ust. See paigaldatakse masina esiküljele. Sellist tüüpi masinad jagunevad kolmeks- täisintegreeritav masin paigutatakse täielikult mööbli sisse ning kogu ust katab mööbliplaat. Esipaneeliga integreeritavad nõudepesumasinad on täielikult mööblis, kuid seadet juhitakse mööbliplaadil kohal olevalt paneelilt. Kolmas tüüp on viimistletud uksega integreeritavad nõudepesumasinad, mis on samuti mööbli sisse paigutatud, kuid neile on tehase poolt antud dekoratiivne esipaneel, mis on viimistletud.

Peale integreeritavate masinate on olemas ka eraldiseisvad, mis vajavad töötamiseks kõigest vee- ja kanalisatsioonitorustikku ning elektrit. Nende masinate plussiks on see, et ei pea muretsema masina värvilahenduse pärast siis, kui soovite köögikappe värskendada või vahetada. Eraldiseisev Electrolux nõudepesumasin peseb nõud väga hästi puhtaks. Kuna eraldiseisvad nõudepesumasinad on enamasti valget värvi, sobivad nad valge mööbliga köökidesse.

Pesuvahend

Üks peamine kuluallikas lisaks veele ja elektrile on nõude pesemise juures ka pesuvahend. Käsitsi pestes tuleb kasutada nõudepesuvahendit, kuid nõudepesumasinat kasutades saab nõud puhtaks tableti abil. Selleks, et säästa lisaks rahakotile ka loodust, tuleks pesuvahend valida keskkonnasõbralik. Käsitsi nõusid pestes võiks ta olla ka nahasõbralik, et vältida allergiaid.

Kuigi tootjad keskenduvad erilisele lõhnale, tuleks siiski vaadata ka kodukeemia koostist. Keskkonnasõbralikud vahendid ei sisalda fosfaate. Samuti ei tohiks olla nõudepesuvahendis lõhnaaineid, eriti siis, kui peres on väikelapsed või allergikud. Üheks võimaluseks teha keskkonnasõbralik valik on eelistada ökoloogilisi või allergikutele mõeldud sarju.

Nõudepesumasina tablettide valimine võib tunduda keerulisem. Soovitatakse vältida kolm ühes tooteid, mis koosnevad pesutabletist, loputusvahendist ja nõudepesumasina soolast. Selle asemel on parem, kui need tooted on kõik eraldi. Peale selle ei ole tabletiga pesemine nõudele hea- peale programmi jäävad nõudele randid ja laigud, mida põhjustab liiga kare vesi. Samuti aitab vajaliku kodukeemia eraldi kasutamine doseerida neid just piirkonna veele vastavaks. Sool on vajalik, et vaigu tüüpi aine, mis masinas on, oleks vett pehmendav.

Teatud asju saab pesta ainult käsitsi

Hoolimata sellest, et nõudepesumasina kasutamine on mugav, on siiski teatud esemed, mida saab pesta ainult käsitsi. Näiteks kööginoad võivad saada masinas kahjustada ning hakata seal roostetama. Samuti ei tohiks panna nõudepesumasinasse puidust esemeid, sest pesuvahend eemaldab puidult seda kaitsvad õlid. Lisaks tasub nõudepesumasinast hoida eemale mittekleepuva pinnaga pannid.

Siiski arvatakse, et enne nõudepesumasinasse epanemist on vaja eemaldada nõudelt toidujäägid. Tänapäevased nõudepesumasinad suudavad sensorite abil teha kindlaks, kui palju mustust on nõudel ja määrata, kui põhjalikult on vaja neid pesta. Loputatud nõude korral võib masin ekslikult arvata, et need on puhtamad kui tegelikult. Suuremad toidujäätmed on siiski vaja eemaldada taldrikult, et torud ei ummistuks.

Nõudepesumasinaid pakuvad tuntud köögitehnika brändid. Näiteks Bosch nõudepesumasin on tuntud oma hea kvaliteedi ja usaldusväärsuse poolest.

Viimased uudised