Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võrumaal tegutsevate MTÜ-de ja omavalitsuste esindajad said täna Kandle kultuurimaja suurel laval suud puhtaks rääkida. Põhilised väljakutsed on toimetulek maapiirkondade tühjenemise ning sundliidetud omavalitsuste kaasamisega.

Mõttevahetust juhtis ETV saatejuht Urmas Vaino, kes tegi seda saatesarja „Suud puhtaks” formaadis. See tähendab, et Kandle lavale moodustatud „stuudiosse” olid kogunenud eri organisatsioonide esindajad, kellele Vaino esitas teravaid küsimusi. Küsimusi said esitada ka saalisolijad, keda oli samapalju kui inimesi laval – paarikümne ringis.

Lisaks Võrumaa inimestele osales arutelus vabaühendustele raha jagamisega tegeleva Kodanikuühiskonna Sihtkapital SA juht Agu Laius.

Üks teravaid teemasid on haldusreformi käigus sundliidetud omavalitsuste kaasamine. „Kaks oravat puu otsas, kaks oravat puu all,” iseloomustas MTÜ Turvaline Võrumaa üks juhtidest ning kaitseliitlane Tiit Tõnts olukorda Võru vallas, kus on probleeme sundliidetud Orava valla kaasamisega. Tõnts lisas, et ta isegi ei kujuta ette, mismoodi Orava kaasamine toimuma hakkab. Taustaks: Võru valla keskus asub Võru linnas, Orava jääb 40-50 kilomeetri kaugusele. Tegemist on Eesti ääremaaga. Endise Orava valla tegemiste kohta pole mingit infot, see oleks nagu auku vajunud.

Sama lugu on Misso vallaga, mille olukorda kirjeldas ettevõtja Tiit Niilo: Misso 6-klassilises koolis õpib 7 õpilast, lasteaias on 5 last. See on suur muutus, kui arvestada, et veel mõned aastad tagasi oli koolis ja lasteaias 50 lapse ringis.

Kuigi äärealasid iseloomustab tühjenemine, on paistmas positiivseid valguskiiri, sest suurema Rõuge valla koosseisus on Missol võimalik arenduseks rohkem raha kaasata. Teisest küljest aga kukuvad Eestis 2020. aastast ära eurotoetused, mis tähendab maapiirkondade jaoks täiesti uut olukorda. Väga paljud kohalikud tegevused nagu näiteks täna toimunud Võrumaa vabaühenduste mess on praegu rahastatud eurorahaga.

Debatil tekkis ka terav olukord, kui Urmas Vaino ütles, et Tallinnast vaadates ongi Võrumaa üks Võru vald, mille keskus on Võru linn. Selle peale ägestus Võru abilinnapea Sixten Sild: „Meid ei koti, mis te seal Tallinnas arvate!” Vaino polnud ka suu peale kukkunud ja ütles, et nii palju kotib, et raha jagatakse Tallinnas.

Setomaa valla värske volikogu esimees Rein Järvelill juhtis tähelepanu vajadusele jagada infot ja turundada, et nii endal kui teistel silmad säraksid.

Sännas elu käima pannud Kultuurimõisa vedaja Hendrik Noor rääkis, et äsja avati Sännas lasteaed, seal on 5 last ja selle pluss on just see, et lapsi on vähe. Tung on väiksesse lasteaeda suur ja nüüd otsitakse uut töötajat, et saaks rohkem lapsi vastu võtta.

Galeriid vaata allpool.

Võru Kandles toimunud paari tunni pikkust arutelu saab järelvaadata Facebookis:

Viimased uudised