Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

kersti kaljulaid

Venemaaga, kes käitub agressiivselt oma naabrite suhtes, ei ole võimalik suhteid parandada, tõdes vabariigi president Kersti Kaljulaid Põlvamaal Lõunaeestlasele antud intervjuus.

Vastates küsimusele, kas paremad suhted Venemaaga võiksid olla see võti, mis aitaks kõrge tööpuudusega Põlvamaal majanduslikult kiiremini areneda, lausus Kaljulaid, et Euroopas pole ühtegi riigipead, kes ei sooviks Venemaaga paremaid suhteid.

„Mina tahaksin ka väga parandada suhteid Venemaaga ja ma ei tea Euroopas ühtegi teist riigipead, kes ka ei tahaks parandada suhteid Venemaaga,” rääkis president. „Aga see on Venemaa, kes käitub agressiivselt oma naabrite suhtes, kellele ei meeldi rahvusvaheline väärtuspõhine julgeolekuarhitektuur ja sellise Venemaaga ei ole võimalik suhteid parandada. Midagi ei ole teha.”

Riigipea sõnul peab rahvusvaheline kogukond jääma kindlaks põhimõttele, et mitte ühegi riigi piire ei tohi jõuga muuta. „Me ei saa selles osas teha kompromisse,” lausus Kaljulaid.

Eestil on presidendi sõnul Venemaa turu kaotamise kogemus olemas juba 1990ndate algusest.

„Jah, kui on võimalik parasjagu kaubelda ka meie idanaabriga, tuleb seda teha,” lausus ta, „aga praegusel hetkel tuleb arvestada sellega, mis on kujunenud olukord: kehtivad sanktsioonid, kehtivad ka poliitilise lävimise piirangud – Euroopa Liit leppis kokku viis põhimõtet, kuidas Venemaaga suhelda – ja meile siin on eluliselt oluline, et Euroopa partnerite ühtsus selles osas, et kuni Minski leppeid Ukrainas ei täideta, senikaua ei saa pöörduda tagasi tavaliste suhete juurde Venemaaga, [säiliks].”

Ratas sõidab kontserdile

Küsimusele, kas peaminister Jüri Ratase visiit 8. aprillil Peterburgi, kus valitsusjuht osaleb Jaani kirikus tänujumalateenistusel ja kontserdil, mis on pühendatud 100 aasta möödumisele eestlaste meeleavaldusest autonoomia toetuseks, on tõlgendatav kui soov siluda Venemaaga suhteid, vastas Kaljulaid:

„Mina tõlgendan seda peaministri kontserdikülastusena. Täpselt selline see ongi ja nii tuleb seda võtta. Ma ei oskaks seda kuidagi laiemalt tõlgendada tingimata.”

Vaata president Kaljulaidi vastuseid järgnevast videost.

ARVED BREIDAKS

VAATA LISAKS: PRESIDENT PÕLVAMAAL: edu mootoriks saab hea elukeskkond

Viimased uudised