Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto: Kaitseministeerium

Kaitseminister Hanno Pevkur kohtus täna Kiievis Ukraina kaitseminister Oleksi Reznikoviga ja tegi teatavaks Eesti järjekordse sõjalise abipaketi, mis sel korral koosneb erioperatsioonijõududele annetatavast relvastusest ja varustusest.

Abipaketi märgina andis minister üle optilise sihiku. Lisaks andis minister üle ka juba varem otsustatud, ent nüüd valmis saanud kolmanda militaarhaigla sümboolse võtme. Haigla jõuab Ukrainasse lähinädalatel.

„Eile täitus üks aasta täiemahulise Ukraina sõja algusest. Oleme korduvalt kinnitanud, et meie abi Ukrainale jätkub nii kaua kui vaja. Lisaks otsesele relvaabile abistame Ukraina relvajõudusid koolituse ja muu vajalikuga, mis annavad Ukrainale eelduse sõja võitmiseks,“ sõnas kaitseminister Hanno Pevkur.

Kaitseminister rõhutas kohtumisel ka vajadust liitlaste abi kiirendamiseks ja seda eriti laskemoona tarnimiseks. „Eesti on teinud Euroopa Liidus ettepaneku soetada kiiresti Ukraina abistamiseks Euroopa Liidu ühishankega vähemalt miljon 155 mm mürsku, mida Ukraina kaitsjad väga vajavad ja heameel on selle üle, et ka Euroopa Komisjon on lubanud välja pakkuda kaitseministrite järgmiseks kohtumiseks märtsi alguses konkreetse lahenduse, kuidas miljon mürsku Ukrainale kiiresti saada,“ täiendas Pevkur.

Täna Ukrainale üle antud pakett sisaldab automaate, püstoleid, mehitamata õhusõidukeid, termokaameraid, generaatoreid ja akulaadijaid ning riidevarustust. Eesti on andnud Ukrainale sõjalist abi ligi 400 miljoni euro väärtuses ehk enam kui 1 protsendi SKPst. Varasemalt on Eesti annetanud näiteks Javelin tankitõrje raketisüsteemi rakette, haubitsaid, tankitõrjemiine, tankitõrjegranaadiheitjaid, miinipildujaid, sõidukeid, sidetehnikat, meditsiinitarvikuid, isikukaitsevahendeid (kiivrid jm.) ja kuivtoidupakke. Koostöös Saksamaaga on Eesti Ukrainale annetanud kaks välihaiglat ja meditsiinitarbeid väärtuses ligi 15 miljonit eurot. Kolmanda välihaigla annetab Eesti Ukrainale koostöös Hollandi ja Norraga, kes toetasid projekti 7,8 miljoni euroga.

Annetatud varustuse rahaliseks kompensatsiooni taotleb kaitseministeerium  Euroopa Rahurahastu kaudu, kust juba tehtud otsuste põhjal saab Eesti tagasi 156 miljoni euro ulatuses hüvitist.

Viimased uudised