Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Justiitsminister Raivo Aeg Eesti kommunismiohvrite memoriaalil. Foto: Aron Urb

Justiitsminister pidas leinapäeval, 14. juunil meeles kõiki Nõukogude repressioonides kannatanuid. Hoidmaks inimeste tervist, ei toimunud traditsioonilist mälestustseremooniat, vaid minister Raivo Aeg asetas pärja kogu Eesti rahva nimel.

14. juunil 79 aastat tagasi algas juuniküüditamine. Poliitilistel motiividel ja alandamise saatel viidi vägivaldselt kodumaalt ära üle 10 000 inimese, neist jõudsid koju tagasi vaid mõnisada.

Kommunismiohvrite memoriaali mustal müüril, mille juurde justiitsminister täna Eesti rahvalt leinapärja asetas, on üle 22 000 nime, kuid see nimekiri pole kaugeltki lõplik. „Ikka ja jälle tuleb arhiividest välja uut kurbust ja leina ning pole välistatud, et me peame seda nimekirja veel korduvalt täiendama. Justiitsministeerium on koos represseeritute esindajatega valmistanud selleks juba ette ka memoriaali statuudi muudatused,“ ütles Raivo Aeg.

„Kõik need võõra võimu ohvrid olid määratud kaduma vaikusesse ja unustusse, kuid ometigi on nad täna meiega nimedena müüril. Me ei tohi neid inimesi unustada,“ ütles Aeg.

Eesti kommunismiohvrite memoriaalile asetas pärja ka kaitseminister. Justiitsminister ning kaitsepolitseiameti ja riigiprokuratuuri esindajad asetasid pärja Liiva kalmistule Pirita-Kosel Scheeli krundil hukatud Eesti ühiskonna- ja poliitikategelaste, õiguskaitseasutuste töötajate ning Vabadussõjast osavõtnute mälestuseks.

Pildid Eesti kommunismiohvrite memoriaalist ja Liiva kalmistult leiate siit. Autor Aron Urb.

Viimased uudised