Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Vaba-Sõltumatu Noorte Kolonni nr. 1 logo 1988. aastal. Pilt: erakogu

„Võru veri ei värise“ raamat on välja antud 2007. aastal ja jutustab Võrus tegutsenud Vaba-Sõltumatu Noorte Kolonni nr. 1 tegevusest 1987-2007.

Kolonni juht Ain Saar koos paljude Võru noortega on läinud Eesti ajalukku.

Heites pilgu 35 aastat tagasi, kohtame Võru linna tänavatel ning eriti Tamula ääres asunud kohvikus „Rannatare“, kus Ain koos oma lähimate kaasvõitlejatega pidas plaane nõukogude võimu vastu võitlemiseks.

Tuleb silmas pidada, et Ain Saar koos lähimate kaasvõitlejatega olid 35 aastat tagasi ainukesed ja viimased represseeritud NSVL KGB poolt. Kolonni tegevus oli ainukesena takistatud. Seevastu loomeliidud, fosforiidi, MRP-AEG ja teised tegelased võisid segamatult omi üritusi läbi viia. Mitu inimest arreteeriti 23. augustil 1987.a. Hirvepargis? Mitte ühtegi, sest üritus toetas täielikult glasnosti- avalikustamise partei poliitikat ja üritusel ei nõutud Eesti iseseisvust ega kantud sini-must-valgeid lippe.

Võru surnuaial 21. oktoobril 1987. aastal võtsid kommunistid ja KGB vabadust ihkavat Võru rahvast vastu miilitsaaheliku, verekoerte ning käsuga avada rahumeelsete protestijate pihta tuli.

Surnuaial arreteeriti Mia-Ly Saar, eelnevalt olid Ain Saar, Argo Männimets ja Meelis Ivask võetud kinni ja toimetatud valve all Tallinna sõjakomissariaati. Sel päeval Võrus tõsteti rahva peade kohale esmakordselt  kohale sini-must-valge lipp.

Kolonni tegevus ei mahtunud kompartei perestroika raamidesse, sest Kolonn võitles aktiivselt ja avalikult deklareerides: „Eesti vabaks!“ ja „Eesti eest!“ Leian, et käesoleval aastal, kui põhitähelepanu on koondatud 2023. aasta riigikogu valimistele, ei tohi me ära unustada ka 35 aasta taguseid sündmusi, millega on veel paljudel Võru inimestel isiklik ja elav suhe.

Meenutame Võru vabadusvõitlejaid ning samas tuletame meelde ka tolleaegseid komapartei- ja komsomolitegelasi, kellest mõnedki veel tänaseni hoiavad kinni Eesti Vabariigi omavalitsusasutuste kõrgetest kohtadest, üks neist veel eriti kõrgel kohal…

Seda karjuvat ebaõiglust, mis tänasel tunnil Võrus valitseb, pean silmas endiste kommunistide- komsomolide- partei liikmekandidaadi muretut eluviisi vohava massilise töötuse, vaesuse ning viletsuse taustal, tahan hüüda üleskutsena Võru linna valijate poole: „Valige 2023. aasta märtsis riigikokku neid, kelle veri ei värise!“

Valige neid inimesi, kes on samasugused nagu sina.

Jüri Pallo

20. oktoobril 2022.a.

Ain Saar Võrus 2016. aastal. Foto: erakogu

Viimased uudised