Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Elanike ostujõu kasv. Allikas Eurostat

Viimase viie aastaga on Leedu elanikkonna ostujõud kasvanud lausa 26% – muljetavaldav saavutus, arvestades, et Lätis on see kasvanud vaid 13% ja Eestis vähenenud 1% (vt. tabel).

See on ka erakordne saavutus, sest kõikides suuremates Euroopa Liidu riikides ei ole viimase viie aastaga elanikkonna ostujõud kasvanud, vaid vähenenud: Itaalias – 5%, Saksamaal – 4% ning Prantsusmaal ja Hispaanias mõlemas – 1% (keskmiselt on see vähenenud Euroopa Liidus 2%) ja ainult naaber Poola on demonstreerinud rahva kiiret ostujõu kasvu (+15%), edastab Luminor.

Lisaks peaks lähitulevikus jätkuma Leedu elanikkonna ostujõu kasv ning jääma Balti riikide kiireimaks (ja EL-i üheks kiiremaks). Miks see nii on?

1. Leedus on inflatsioon langenud septembrikuu seisuga Euroopa Liidu ühelt kõrgeimalt ühele madalamale. Aastane inflatsioon Leedus aeglustus 0,4%-ni ja oli madalam kui Lätis (1,6%) ja Eestis (3,2%). Lisaks on odava kütuse ja paindlike toiduainete hindade tõttu hea võimalus, et oktoobris-novembris saabub Leedus lõpuks deflatsioon (kui lähis-Idas eskaleeruv sõjaline konflikt nafta hinda oluliselt ei kergita). Prognoositakse, et aastal 2025 jääb inflatsioon Leedus ja Lätis madalaks (~2,0%) ning Eestis on inflatsioon kiire ja laialdase maksutõusu tõttu palju kõrgem (5,0%).

2. Palgakasv Leedus püsib endiselt üsna kiire. Keskmine palk kasvas Leedus 2024. aasta II kvartalis 9,8% – kiiremini kui Lätis (9,6%) ja Eestis (7,1%). Palgakasv on edaspidi tõenäoliselt aeglasem, kuid jääb suhteliselt kiireks, kuigi kahekohaliseks ei muutu. Ennustatakse, et aastal 2025 kasvavad palgad Leedus 7,4% – kiiremini kui Lätis (6,6%) ja Eestis (6,0%).

3. Vähenenud inflatsioon ja endiselt kiiresti kasvavad palgad jätkavad Leedu elanike ostujõu kasvatamist. Prognoositakse, et sel aastal kasvab see Leedus 9,0%, Lätis – 7,8% ja Eestis – vaid 3,0% (Eestis pidurdab ostujõu kasvu kiirem inflatsioon tõusnud maksude tõttu). On tõenäoline, et 2025 kasvab elanikkonna ostujõud kõige kiiremini samuti Leedus (5,0%), veidi aeglasemalt – Lätis (4,5%) ja Eestis jõuab kasv vaid 1,0%-ni (aeglasema majanduskasvu ja kõrgemate maksude tõttu), nii et lõhe Balti riikide vahel laieneb veelgi, kui Leedu ise vigu ei tee (näiteks kaootilise maksutõusuga) või eskaleeruvad sõjalised konfliktid (näiteks nafta hinnahüpe).

Viimased uudised