Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võru reoveepuhasti

AS Võru Vesi ei kontrolli reoveepuhastist välja antavas reoveesettes ravimijääke, mistõttu võib neid olla sattunud koos reoveesettega Jaagumäe talu põldudele.

Lõunaeestlane pöördus AS Võru Vesi poole küsimusega, kas settest tehakse analüüse ravimijääkide kohta. AS Võru Vesi kinnitas, et seda ei tehta. AS Võru Vesi põhjendab ravimijääkide võtmata jätmist asjaoluga, et Eesti seadusandlus seda ei nõua.

Lõunaeestlane on varem kirjutanud, kuidas Jaagumäe talu põldudele on viidud aastate jooksul AS Võru Vesi reoveesetet. Infot kinnitas Keskkonnainspektsioonile Jaagumäe talu ise.

Just ravimijäägid ja muud teadmata orgaanilised ühendid on põhjus, miks Soomes on järsult lõpetatud nende talude toodangu kasutamine, kus on kasutatud väetisena reoveesetet.

Settes on palju orgaanilisi ühendeid ja mikroplaste, mida pole uuritud, kommenteeris käesoleva aasta aprillis Soome rahvusringhäälingule Fazer Mylly logistikajuht Jarkko Arrajoki, miks lõpetab jahutootja Fazer Mylly toodangu vastuvõtmise tootjatelt, kes on põldudele vedanud reoveesetet. Ettevõte muudab oma tegevust tarbijate nõudmisel, kuna tarbijad pole nõus tarvitama nende tootjate toodangut, kes on kasutanud väetisena reoveejääke.

Nüüd on Soome vee-ettevõtted hädas, kuna reoveesetet pole kusagile panna. Mõnes kohas seda põletatakse, ent on proovitud sellest teha kütust. Üks võimalus on vee filtreerimine membraantehnikaga, mille käigus eemaldatakse mikroplastid ja muud ühendid.

Reoveesetet tohib kasutada seaduse kohaselt vaid vilja- ja õlikultuuride põldudel, aga juba aasta pärast võib sel põllul kasvatada köögivilja. Kahjulikud ühendid, näiteks ravimite jäägid võivad põldudele jääda aastakümneteks.

Soome keskkonnakeskuse info kohaselt satuvad kahjulikud orgaanilised ühendid veepuhastusjaama kodumajapidamistest ja tööstusest, kuna neid lisatakse eri toodetele. Keskkonda võivad nad jääda pikaks ajaks. Samuti võib reovees olla ühendeid, mille kasutamine on juba keelatud. Lisaks plastidele ja ravimitele on reoveest leitud broomitud tuletõkkeaineid ja PFAS-ühendeid. Neid kasutatakse tööstuses pinnatöötlusainetena, põllule viies võivad aga sattuda taimede ja loomade kaudu toidu sisse.

Näiteks Saksamaal on juba peatatud reoveesette kasutamine põldudel järgmisteks aastakümneteks.

Viimased uudised