Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Islandi parlament Alþingi võttis vastu sooautonoomia seaduse, mille järgi on nii ees- kui perenimed tulevikus sooneutraalsed.

Siiani olid kõik Islandi nimed seotud ühe vanema nime ja isiku sugupoolega. Meeste perenimed olid lõpuga –son ja naiste perenimed lõpuga –dottir. Vastavalt seadusemuudatusele võib perenimi olla edaspidi sooneutraalse lõpuga –bur, vahendab Iceland Review.

Samal ajal muudetakse sooneutraalseks eesnimed, kus inimene võib endale valida ükskõik millise nime. Seadus puudutab nii lapsi kui täiskasvanuid, kes soovivad oma nime muuta. Nimevahetuse peale kulub 3-5 päeva.

Uus seadus võimaldab islandlastel ka oma sugupoole muutmist ilma mingite arstlike või muude protseduuride ja diagnoosideta. Naine või mees võib endale valida ka kolmanda soo, mis märgitakse registris ära kui „X”. Vanemate nõusolekul võivad oma sugu muuta ka alaealised.

Islandis on võimul paduvasakpoolne valitsus eesotsas roheliste parteid esindava peaministri Katrín Jakobsdóttir’iga. Peaminister üles uut seadust kommenteerides, et  inimõiguste tagamine nõuab suurt poliitilist julgust ja tahet. Island tõuseb selle seadusega maailmas inimõiguste eest võitlemise etteotsa.

Islandi 63-liikmeline parlament kinnitas uue seaduse ühehäälselt. Island on varemgi silma paistnud suure julgusega. Island tunnustas Eesti iseseisvust 1991. aasta 22. augustil, kaks päeva peale taasiseseisvumise väljakuulutamist, kui teised riigid ei julgenud seda teha.

Kommentaarid

Viimased uudised