Isamaa volikogu: vajame rahvuslikku kokkulepet rahvastikupoliitikas
Avaldatud: 26 jaanuar, 2025Eesti on demograafilises kriisis. Statistikaameti esialgsetel andmetel sündis Eestis 2024. aastal 9646 last. Veel 2021. aastal nägi ilmavalgust 13 272 last. Sündimuse langus on järsk ja tõsine, võttes arvesse, et noorte naiste arv Eestis pole vähenenud.
Me pole selles mures üksi. Ka Soome statistikud teatasid äsja ajalooliselt väikesest sündimusest ning laste arv on languses enamikus maailma riikides. Paljudes riikides juba otsitakse tõsiselt lahendusi. Eestis on valitsus aktiivse käsitluse asemel kahetsusväärselt valinud vastupidise suuna, süvendades perede ebakindlust ja teadmatust tuleviku osas.
Kutsume valitsust üles minimaalse sammuna loobuma kavandatavatest tegevustest, mis habrastavad perede kindlustunnet. Lühikese aja jooksul on valitsusliit paraku vähendanud peretoetusi, kaotanud laste tulumaksuvabastuse, koduse vanema ravikindlustuse ning piiranud vanemahüvitist. Järgmise sammuna kavandatakse ebamäärase kavatsusena laste- ja peretoetuste süsteemi ümberkorraldamist. Tervikuna tekitavad need sammud rahvastikuekspertide kinnitusel täiendavat ebakindlust ja mõjuvad sündimusele negatiivselt.
Isamaa peab Eesti riigi kõige olulisemaks ülesandeks meie põhiseaduse preambulis sätestatut, et riik „peab tagama eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise läbi aegade”. Me kutsume üles kõiki ühiskonnagruppe – poliitikuid, arvamusliidreid, rahvastikuteadlasi, ajakirjanikke, heauskseid Eesti inimesi arutlema ja koostööle, et leida tänasele üha süvenevale kriisile lahendusi ning pakkuda turvatunnet pere loomisel ja laste kasvatamisel.
Eesti on Mandri-Euroopa üks väiksema rahvaarvuga rahvusriike. Meie väikest rahvaarvu arvestades tabab sündimuskriis meie riiki ja rahvust naabritega võrreldes teravamalt. See eeldab meilt tugevamat probleemi tajumist, koostööd ning oskust rahvastikupoliitikat tulemuslikult kujundada. Eesti riik ei saa kesta ilma Eesti rahvata. Vajame rahvuslikku kokkulepet, et peatada sündmuslangus ning kindlustada Eesti järelkasv ja tulevik.