Isamaa soovib kokku kutsuda erakonnajuhtide ümarlaua
Avaldatud: 4 mai, 2023Tuleval esmaspäeval on Riigikogus kavas peretoetuste kärpimise seaduseelnõu esimene lugemine. Eesti Lasterikaste Perede Liit on seadusemuudatuse vastu kogunud vähem kui nädalaga üle 19 000 allkirja.
Isamaa esimees Helir-Valdor Seeder saatis neljapäeval ülejäänud Riigikogus esindatud erakondade esimeestele kirja üleskutsega koguneda ümarlauale, et üheskoos otsida peretoetuste küsimuses laiapindset poliitilist kompromissi.
Kiri on siin:
Lugupeetud kolleegid,
Riigikogus esindatud erakondade esimeestena on meie õlul suur vastutus Eesti riigi arengu ees. Meie kuue fraktsiooni 101 rahvasaadikut peavad tagama, et Eesti riiki juhitakse parlamentaarse demokraatia kohaselt. Poliitikute omavahelised kisklemised vähendavad inimeste usku demokraatlikku riigikorraldusse.
Perehüvitiste seaduse menetlemise puhul on tulevaid pingeid juba kaugelt ette näha. Kuigi kehtiv seadus võeti eelmise Riigikogu koosseisu poolt vastu mõni kuu tagasi kõigi fraktsioonide ühisel heakskiidul, mäletame me kõik, kui pingeline oli ligi aasta väldanud menetlusprotsess. See ajas lõhki ühe valitsuse ning kompromissi otsingul sekkus ka president, kes erakondade üksmeeles vastu võetud seaduse lõpuks välja kuulutas.
Värske valitsuskoalitsioon on otsustanud perehüvitiste seaduse vaid paar kuud pärast vastuvõtmist uuesti avada. Nagu seaduseelnõuga kaasnevatest dokumentidest lähtub, ei ole kavandavate muudatusega rahul ükski huvigrupp – nii need, kes seisid esialgse seaduse selja taga, kui ka need, kes olid sellele mullu vastu. Rahvaalgatus seadusemuudatuste vastu on nüüdseks saanud juba üle 19 000 allkirja. Et Riigikogu saadikud esindavad oma valijaid, kandub see rahulolematus paratamatult edasi ka seaduse menetlusse.
Erakondade esimeestena on meil kohustus ja vastutus anda endast parim, et konfliktid ja erimeelsused ei tõstatuks sellisel määral, mis välistaks sisulise parlamentaarse arutelu. Seepärast teen ettepaneku kutsuda esimesel võimalusel kokku erakonna juhtide ümarlaud, kus üheskoos otsida lahendusi perehüvitiste seadust puudutavatele küsimustele. Ultimaatumite ja fakti ette panekute asemel tuleb leida samasugune konsensus või vähemalt kompromiss, nagu möödunud aasta lõpus seadust esmakordselt vastu võttes, et poliitiliste heitluste tulemusena ei kannataks abivajajad.
Loodan Teie kiirele reageerimisele,
lugupidamisega,
Helir-Valdor Seeder