Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Iisraelis, kus vaktsineeriti maailmas esimesena kahe doosiga ära pea kõik inimesed ja väideti, et sellega on saavutatud korralik kaitse koroona vastu, kasvab taas plahvatuslikult nakatumiste ja koroonasurmade arv.

Nüüd ollakse Iisraelis jõutud arusaamisele, et kahest vaktsiinidoosist koroona vastu ei piisa ja kiiresti on vaja kolmandat. Iisraelis vaktsineeritakse nüüd kõik inimesed ära kolmanda doosiga alates 12. eluaastast, vahendab Daily Mail.

Iisraeli peaminister Naftali Bennett ütles, et vaktsineerituse saavutamiseks on vaja kolme doosi. Kõigile on vaja kolme doosi ja kiiresti.

Bennetti väitel aitas kolmas doos eakatel haigestumist vähendada. Seetõttu tehti otsus, et kolmanda doosiga vaktsineeritakse ära kõik inimesed.

Seda otsust on aga kritiseerinud Maailma terviseorganisatsioon WHO, mis leiab, et kõigepealt peaks vaesemad riigid saama oma esimesed doosid, kui jõukad riigid hakkavad kolmanda doosiga inimesi vaktsineerima.

Iisraelis pressitakse aga kolmandaid doose, sest koroona olukord on riigis väga hull. Nakatumiste ja koroonasurmade arv on tõusuteel ning Iisrael on jõudnud päris maailma tippu. Uute nakatumiste arv on kõrgem kui varem pandeemia aja jooksul. Surmade arv on hakanud kasvama ja vaktsiinidega loodetakse olukorda leevendada.

Iisraeli terviseministeeriumi rahvatervise juht Sharon Alroy-Preis ütles, et kolmanda doosiga loodetakse saavutada sama efekt, mis oli pärast teist doosi, kui haigestumiste arv hakkas langema. Inimesed saavad pärast kolmandat doosi uue kaitse koroona vastu.

Maailma terviseorganisatsiooni juht dr Tedros Adhanom Ghebreyesus aga kutsus üles kehtestama kolmandatele doosidele moratooriumi kuni septembrikuu lõpuni, et vaesemad riigid saaks kätte oma esimesed doosid ja et igast riigist oleks vaktsineeritud vähemalt 10 protsenti. Sama arvamust on jaganud ka mitmed teised asjatundjad, et maailma jaoks tervikuna ja uute tüvede tekke ärahoidmiseks on parem, kui võimalikult paljud saaks kätte oma esimese doosi, kui et hakatakse jagama väljavalitutele kolmandaid doose.

USA-s, kus koroona olukord on vaatamata suurele vaktsineeritusele samuti üha hullem, planeeritakse hakata andma kolmandaid doose alates 20. septembrist.

Iisraelis läbi viidud värske uuringu kohaselt haigestuvad vaktsineeritud inimesed koroonasse 13 korda suurema tõenäosusega kui need vaktsineerimata inimesed, kes suve jooksul koroonat põdesid. Iisrael oli esimene riik maailmas, mis hakkas Pfizeri vaktsiiniga inimesi vaktsineerima. Iisraeli riik tegi Pfizeriga diili, millega seoses antakse ravimifirmale infot vaktsiini toime kohta.

Pfizeri andmetel on kolmanda doosi kõrvaltoimed samad mis teise doosi puhul: peavalu, väsimus, valu süstimiskohas ja palavik.

Viimased uudised