Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Foto eelmisel aastal toimunud kogukonnafestivalilt. Foto: Andres Treial

Esimest korda toimus kogukonnafestival eelmise aasta septembris Rõuge Ööbikuorus. Sel aastal ühendatakse festival traditsioonilise Urbanipäeva laadaga Antsla vallas Urvastes.

„Festivali eesmärk on pöörata tähelepanu mahetoidule ja keskkonda hoidvale eluviisile. Sealjuures korraldatakse seda aga koos meie maakonna erinevate kogukondadega, mis muudab sündmuse igal aastal veidi erinevaks,” selgitas kogukonnafestivali eestvedaja ja Võrumaa Arenduskeskuse projektijuht Kaja Kesküla.

Kesküla sõnul on festival tegelikult kahepäevane. Kui külalisi lähemalt ja kaugemalt oodatakse 18. mail, siis 17. mail on festivali noortepäev, kus Urvaste kiriku juures toimuvad õpitoad pea 270 Antsla, Kuldre ja Urvaste kooli õpilasele ja lasteaia vanematele rühmadele.

Ka laadapäeval 18. mail saab lisaks laadamelule osa erinevatest loengutest ja töötubadest. Lektoriteks on ülikoolide õppejõud, kes kõnelevad muutuvast kliimast, putukamürkidest, ravimireostusest, mullaelustikust, taaskasutusest ja rahatarkusest. Töötubades saab õppida ise seemneid kasvatama, loodusest söödavaid taimi otsima ning jäätmevaba kööki looma. Loengud ja õpitoad on eelregistreerimisega. Lastealal saab uudistada taluloomi ja sõita poniga, laadalaval astuvad teiste seas üles Egely Sarve Tantsutsooni noored ja ansambel Väliharf.

Hetkel toimuvad festivali ettevalmistused ning registreeruma oodatakse nii müüjaid kui ka vabatahtlikke. „Ootame ainult ise kasvatatud, ise valmistatud või käsitööna valminud tooteid,” rõhutab laada peakorraldaja Airi Hallik-Konnula. Selleks, et pakendeid vähendada tuuakse kirikuparki kotipuu, kuhu laadalised saavad riputada oma ülearuseid kandekotte ja need, kellel vaja, saavad neid sealt jällegi võtta. Samuti ei kasutata ühekordseid nõusid.

Ürituse õnnestumisse saavad panustada kõik. „4. mail ootab Urvaste kogudus kõiki suurele talgupäevale, kus me koos valmistame Urvaste kirikupargi suursündmuseks ette,” ütles kogukonnafestivali eesvedaja Kaja Kesküla.

Kogukonnafestivali „Süämega tettü süük” korraldavad SA Võrumaa Arenduskeskus, Antsla Vallavalitsus ja Urvaste Külade Selts ning seda korraldatakse koostööprojekti „Lõuna-Eesti aiasaaduste väärindamiskeskuse arendamine” raames, mida rahastatakse Euroopa Regionaalarengu Fondi meetmest „Atraktiivne piirkondlik ettevõtlus- ja elukeskkond”.

Vaata lähemalt: vorumaa.ee/kogukonnafestival-2024/

Viimased uudised