Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Lapsed mänguväljakul. Foto: erakogu

Täna, 1. juunil tähistatakse rahvusvahelist lastekaitsepäeva, mille puhul toimub arvukalt sündmusi laste meelelahutuseks ja toetuseks. Eksperdid selgitavad, mida lastekaitsepäeva puhul lapsega koos ette võtta ning kuidas last toetada ja tunnustada.

Statistikaameti andmetel elab Eestis 269 111 last vanuses 0–17 eluaastat, kes moodustavad 19,7 protsenti kogu rahvastikust. Lastekaitsepäeva tähistamise eesmärk on juhtida tähelepanu laste heaolule ja õigustele ning lastekaitsele.

Eestis tähistatakse lastekaitsepäeva alates 1990. aastatest Eesti Lastekaitse Liidu eestvedamisel. Alates 2021. aastast on lastekaitsepäev esmakordselt riiklik tähtpäev ja lipupäev.

Lastekaitsepäev aitab tõsta teadlikkust laste haavatavusest ja vajadusest luua turvaline ja toetav keskkond nende kasvamiseks. Kliiniline psühholoog ja Verge koolitaja Airiin Demir selgitas, et lapse positiivseks arenguks on kõigest kõige olulisem see, et tema elus oleks lapsevanem, üks täiskasvanu, kes temast päriselt hoolib. „Lapsed vajavad kedagi, kes on nendest tugevam ja targem ning suudab neid kaitsta. Nad vajavad kindlustunnet, et täiskasvanud jagavad neile nii suuri ja sooje kallistusi kui ka sekkuvad, kui olukord on ohtlik. Väga oluline on ka see, et vanemad mõistaks, et tugevam olemine tähendab ka seda, et tuleb olla emotsionaalselt tugevam ja taluda laste emotsioone, sest nii õpivad ka lapsed oma tundeid juhtima,” selgitas psühholoog.

Kiitus ja tunnustus kui lapse arengu tugisambad

Ta lisas, et baasilise turvatunde tekkimiseks vajavad lapsed täiskasvanuid, kes on kohal nii emotsionaalselt kui ka füüsiliselt ja pakuvad tuge keerulisse olukorda sattudes. „Lapsed ja noored, kes kasvavad turvalises õhkkonnas saavad oma energia suunata õppimisele ja maailma avastamisele selle asemel, et tegeleda murede ja hirmudega, mida turvatunde puudumine neis tekitab,” lausus Demir.

Ta lisas, et kiituse ja tunnustus on väga olulised tugisambad lapse arengu toetamisel, sest selle kaudu on lastel kergem mõista, mida temas hinnatakse, tunnustus aitab kujundada lapse positiivset minapilti ja sisendab lapsesse usku, et kui ta proovib, võib ta paljugi saavutada. Tunnustamise juures on oluline nii naeratused, tunnustavad žestid kui ka muidugi sõnumid. Mõjus tunnustav sõnum on kirjeldus sellest, mida hinnatakse hindate, mitte hinnanguline sõna nagu „tubli” või „hästi”. Psühholoog tõi näitena välja, et selle asemel, et öelda „Tubli, et sa oma toa ära koristasid”, oleks mõjusam tunnustus „Oi ma näen, et sa oled mänguasjad kokku pannud, lillele juua andnud ja teki voodil sirgeks tõmmanud. Nii hea on sellisesse tuppa astuda!”.

Lastekaitsepäeva sündmused rõõmustavad ja innustavad lapsi

Lastekaitsepäeva tähistamine on erinevates riikides erinev, kuid peamine eesmärk on alati laste austamine ja nende heaolu toetamine. „Tuues laste tegevused ja nendele olulise sellel päeval fookusesse, meenutame me kõigile, et lapsed vajavad turvatunnet, tähelepanu ning arengule suunatud tegevusi. Läbi avalike sündmuste ning lõbusate tegevuste saab ühteaega lapsi tänada nende rõõmu eest ja teisalt innustada neid maailma avastama ja sellest rõõmu tundma,” lausus Rocca al Mare turundus- ja kommunikatsioonijuht Helina Leif.

Ta kutsus kõiki lapsi ja peresid üles tähistama lastekaitsepäeva Rocca al Mare keskuses, kus leiab 1. juunil aset lastekaitsepäeva sündmus, mis on arendav ja meelelahutuslik ning pakub igas vanuses lastele ka suvekuu alguse puhul jäätist.

„XS mänguasjad kaupluse ees toimub LEGO teemaline üritus, kus toimub ka legode kokkupanemise võistlus auhindadega. Laste suureks rõõmuks on kohal suur lego maskott ja päevajuht, kes viib läbi toredaid võistluseid. Lisaks on keskuses näomaalija, toimub Lego joonistus konkurss ning jagatakse tasuta Balbiino Drako koolamaitselisi jäätiseid,” kutsus Leif kõiki üles sündmusest osa saama.

Viimased uudised