Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

arvi vask

Haigekassa on viimastel aastatel vähendanud haiglatelt ravijuhtude tellimusi, mis on tekitanud olukorra, kus haiglad peavad patsiendid ukse taha jätma.

Arstide kutseliidud tegid reedel ühispöördumise riigikogule ja valitsusele, heites ette otsustamatust tervishoiu rahastamise jätkuvõime tagamisel.

„Kriitiliselt on halvenenud nii plaanilise kui erakorralise arstiabi kättesaadavus ja kvaliteet. Viimase kolme aasta jooksul on haigekassa jõuliselt vähendanud haiglaravi rahastamist  ravijuhtude langetamisega ehk maakeeli on vähendatud nende patsientide arvu, kellele ravi võimaldatakse,” seisab arstide pöördumises.

„Olukord läheb järjest keerulisemaks,” rääkis Lõuna-Eesti haigla juht Arvi Vask Lõunaeestlasele. „Ravijuhtude arv läheb aasta-aastalt väikemaks. Surve haiglatele ja arstidele on nii suur, et enam pole nii võimalik jätkata.”

Vaski sõnul on haiglatelt tellitavate raviteenuste maht vähenenud alates 2013. aastast enam kui kümnendiku. Samas suureneb igal aastal ühiskonnas üle 60. eluaasta läve astunud inimesi, kes võrreldes noortega vajavad oluliselt rohkem arstiabi.

„See on reaalne asi, seda ei saa edasi lükata,” lausus Vask. Üle 60 aasta inimesed vajavad Vaski sõnul enne surma mitu korda haiglaravi, kuid praeguse rahastuse juures pole haiglad võimelised seda pakkuma, isegi kui potentsiaalne ravivõimekus on olemas.

„Meie siseosakond on juba praegu ületäidetud,” selgitas Vask olukorda Lõuna-Eesti haiglas. 40 kohaga osakonda on tegelikult ära mahutatud 50 ja rohkem patsienti, samas kui raha ja personali on haiglal arvestatud 40 voodikoha tarbeks.

Ületäituvus tekib Vaski sõnul sellest, et kui haigla ei saa haiget haigekassa vähenenud tellimuse tõttu vastu võtta, siis jõuab patsient palatisse läbi erakorralise meditsiini osakonna (EMO). „See on igapäevane teema, mis on arstidel n-ö üle visanud,” sõnas Vask.

Ta prognoosis, et kui poliitikud ei suuda olukorrale lahendust leida, on uuel aastal küllap oodata arstide mässu. „Ja neil on igati õigus,” lisas Vask. „Või siis keegi ütleb, et me vanu inimesi ei ravi.”

Arved Breidaks

Viimased uudised