Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Võru linnapea Anti Allas räägib, kuidas kavatseb oma ema hooldekodusse saata. Kõrval kuulab seda Anneli Ott, silmad maas. Kuvatõmmis

Täna oli Võrus Uma Meki laat ning toimus ka Võru linnapeakandidaatide debatt. Käisin seda siis ka kuulamas ning ühel hetkel tõusid pisarad kurku: kui istuv linnapea Anti Allas ütles, et Võrru on sellepärast uut pansionaati vaja, et tema tahab sinna oma eaka ema ära paigutada.

Ehk siis saata oma vana ema hooldekodusse, pere juurest ära. Ehk siis tema arvates peaks vanad inimesed hooldekodusse saatma, et nad noortel jalus poleks ning nende tegemisi ei segaks. Allas rääkis oma emast nagu mingist mööblitükist.

Allasele vastandus Keskerakonna linnapeakandidaat Anneli Ott, kes rääkis uhkusega sellest, kuidas elas oma vanaemaga nelikümmend aastat koos, kuidas vanaema jagas tema lastele elutarkusi ning kuidas vanainimesele on väga oluline see, et ta noortega koos olla ning elada saab. Ott rääkis, kuidas eakale inimesele on kõige olulisem tunne, et ta on vajalik.

Kirjutan sellele kahe käega alla. Ma sündisin, kui mu isa oli juba 50-aastane ning meil oli väga lähedane suhe. Kui isa oli 76-aastane, tabas teda raske infarkt. Teda elustati kaks korda. Isa oli kaks nädalat haiglas ning ma käisin teda iga päev vaatamas. Nägin, kui oluline see isale oli. Ühel hetkel palus ta mind, et ma teda haiglast ära viiksin. Haiglast küll pakuti, et isa võiks nende juures veel mõnda aega kosuda, aga tema igatses koju. Oma koju. Ja nii ma siis võtsingi ülikoolist aastaks akadeemilise ning pühendusin oma isa eest hoolitsemisele. Aitasin tal uuesti käima õppida, öösiti kopsudest röga välja köhida, kütsin ahju ja tegin süüa. Talutasin ta potile. Poole aasta pärast oli isa endine – tema eluisu oli tagasi ning ta silm säras. Ta sai jälle kõigega ise hakkama.

Mis ma tahan öelda – mitte ükski vanainimene ei taha kolida oma kodust kuhugi hooldekodusse või ilusamas keeles „pansionaati.” Kes nii ütleb, tunneb, et ta on oma lastele koormaks, aga siis on lapsed teda nii end tundma pannud. Vana inimene tahab olla koos oma laste ning lastelastega, anda edasi oma elutarkusi ning ammutada noorte elurõõmust ka endale elurõõmu. „Mis ma nende teiste vanadega suhtlen,” ütles minu isa. „Igaühel on ju mingi häda – ühel üks ja teisel teine. Mina tahan suhelda noortega!”

Nii see täpselt ongi – hooldekodud ja pansionaadid on kohad, kus vanainimene kiiresti kurbusesse sureb. Iga inimene tahab OMA inimeste lähedal olla, mitte olla ükskõiksete sanitaride „talitada.” Ja kui Allas suhtub nii OMA EMASSE, otsides kohta, kuhu ta „ära paigutada,” siis ei ole tal hoolivusest ega inimlikkusest mitte mingit arusaamist. Linnapea peaks teistele just eeskujuks olema ning seda eeskuju saab ta näidata, elades koos oma eakate vanematega ning hoolitsedes nende eest kuni nende surmani.

IRJA TÄHISMAA

Siin on video sellest, kus Allas räägib, et tahab oma eaka ema hooldekodusse saata:

Viimased uudised