Haavatud ukrainlased saavad ravi Leedus
Avaldatud: 4 jaanuar, 2025Leedus on taastusravi läbinud sajad Ukraina sõdurid. Nüüd aitab Leedu riik kaotatud jäsemeid asendada proteesidega.
Aliaksandr teenib Ukraina armees aastast 2018. Ta sai haavata 2024. aasta alguses ja talle tehti mitmeid kirurgilisi operatsioone. Lõpuks sai ta koos kahe teise sõduriga taastusravile Eglė sanatooriumis Druskininkais ja kõigile kolmele paigaldati moodsad proteesid.
Aliaksandr ei kahtle, et naaseb eesliinile.
„Varsti saab aasta sellest, kui vigastusest taastusin. Ma lähen tagasi teenima. Ma ei tea, mida ma teen. Võib-olla töötan autojuhina või juhin droone,” rääkis Aliaksandr LRT TV-le.
Sõdurid saabusid Druskininkaisse pärast ravi kodumaal, kus neile paigaldati ajutised proteesid. Sõduritele on nüüd antud Leedus valmistatud kaasaegsed püsiproteesid, mis sobivad jooksmiseks ja sporditegemiseks.
„Iga sõduri jalad kohandati vastavalt nende pikkusele, kaalule ja aktiivsustasemele. Ka tehnoloogia ise, proteesi valmistamine, on Leedus uudne,” ütles ortopeediatehnoloog Rokas Ulozas.
„Meie töötajaid koolitama kutsuti instruktorid USA-st. Proteeside paigaldamisel osalesid ortopeedilised tehnoloogid ja usume, et see õnnestus,” lisas Druskininkais asuva Eglė sanatooriumi meditsiinidirektor Kęstutis Skauminas.
Ukraina sõdurid ütlevad, et probleeme on – nad pidid uuesti kõndima õppima ning palju füsioteraapia ja teiste spetsialistidega koostööd tegema.
Kõik nad kaotasid sõjas jäsemed.
„Liikusime ühelt positsioonilt teisele ja astusime miini peale, see on tulemus. Nüüd tunnen end hästi, areng on toimunud ja mu tervis paraneb iga päevaga. Kõigepealt tahan lõpetada taastusravi, tagasi tulla ja siis mõtlen, mida ette võtan,” ütles Hersonist pärit sõjaväelane Mõkola.
„Pean õppima kiiremini jooksma ja see on suurepärane. Kõige raskem on uuesti kõndima hakata,” ütles Kiievi oblastist pärit sõdur Vjatšeslav.
Nüüd saavad nad tervikliku meditsiinilise rehabilitatsiooni teenuste paketi.
„Peamine meditsiiniline probleem on lihaste tasakaalu puudumine. Rehabilitatsiooniprogrammi fookuses on füsioteraapia nii saalides kui ka vees ning taastusravi osaks on ka üldine füüsiline tervis ja emotsionaalne seisund,” rääkis Skauminas.
Leedus on rehabilitatsiooni saanud juba üle 100 Ukraina sõduri. Programm jätkub 2025. aastal.
„Rehabilitatsioonile tulnud inimesed olid Vene vangistusest naasnud ja neil oli mitmeid kehavigastusi. Kõige toredam on see, kui sõdurid lahkuvad, ütlevad nad: „Ma kaitsen ka teie riiki”. Seda kuulda on suurim tasu,” ütles MTÜ Back to Life juht Danas Rėksnys.
Leedus rehabilitatsiooni läbinud Ukraina sõdurite täpne arv on aga teadmata, kuna teenust pakuvad erinevad valitsusvälised organisatsioonid, samuti kaitse- ja tervishoiuministeerium.
Nüüd on Ukrainas käimas Leedu riigi juhitud ja rahastatud 15 miljoni euro suurune rehabilitatsiooniprogramm. Vilnius aitab ehitada ja käitada kolme eraldi rajatist.
„Mõlemad meie spetsialistid käivad kohapeal koolitustel ja võib-olla ka kaugõppes ning osa Ukraina spetsialistidest tuleb Leetu praktikale,” ütles tervishoiuministeeriumi nõunik Ramunė Andriušaitienė.