Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Iirimaa andmekaitseasutus teatas täna neljapäeval, 7. juulil, et keelab Facebooki ja Instagrami emaettevõttel Meta saata andmeid Euroopast USA-sse.

Nüüd on tekkinud võimalus, et Facebook ja Instagram lõpetavad suve jooksul Euroopas oma tegevuse. Põhjuseks on vaidlus, kui palju tohib andmeid Euroopast USA-sse saata, vahendab Politico.

Iirimaa andmekaitseasutuse otsus on praegu veel kavandi tasemel, aga see piirab võimalusi saata kasutajate andmeid Euroopast USA-sse. Euroopa Liidu teiste riikide andmekaitseasutustel on kuu aega otsustada, kuidas nad Iirimaa otsusele reageerivad. Kui Euroopa Liidu andmekaitse nõukogu selle otsuse kinnitab, ei saa Meta enam saata andmeid USA-sse.

Meta ähvardas juba aasta algul aruandes, et Facebooki ja Instagrami tegevus võib Euroopas lõppeda, kui Euroopa Liit ei nõustu firma soovidega andmete edastamise osas.

Euroopa soovib, et eurooplastest kasutajate andmeid säilitatakse Euroopas. Meta tahaks andmeid liigutada Euroopa ja USA vahel.

Vaidluse põhjuseks on Euroopa kohtu 2020. aasta otsus, mis muutis kehtetuks USA ja Euroopa Liidu vahelise andmete edastamise kokkuleppe seoses vajadusega kaitsta isikuandmeid. Seoses selle otsusega keelati ka eurooplaste andmete edastamine USA-sse ärilistel põhjustel.

Selle asemel jäi kehtima andmeedastusklausel SCC, mis on võimaldanud Metal ja paljudel teistel ettevõtetel edastada kasutajate andmeid, kui nad hoolitsevad oma isikuandmete kaitsmise kohustuste eest. Politico hinnangul tähendab Iirimaa otsuse jõustumine, et Meta ei saa enam sellele klauslile loota.

USA ja EL on pidanud läbirääkimisi uue kasutajaandmete edastamise lepingu sõlmimiseks. Märtsis jõuti kokkuleppe osas üldisele kokkuleppele, kuid Politico andmetel on läbirääkimised vahepeal soiku jäänud ja lõplikku kokkulepet enne aasta lõppu tõenäoliselt ei saavutata.

Meta märkis oma veebruarikuus avaldatud aastaaruandes, et kui uut Atlandi-ülest andmeedastusraamistikku ei kehtestata ja ei leita võimalusi andmete edastamiseks Euroopa ja USA vahel, ei suuda ettevõte tõenäoliselt pakkuda paljusid oma kõige olulisemaid tooteid ja teenuseid Euroopas, sealhulgas Facebooki ja Instagrami.

Meta hinnangul mõjutab see oluliselt ja negatiivselt firma äritegevust, finantsseisundit ja majadustulemusi.

Tehnoloogiaettevõtete regulatsioon muutub EL-is ka muul moel karmimaks. Euroopa Parlament kiitis teisipäeval heaks kaks uut digimäärust, mis suurendavad tehnoloogiaettevõtete vastutust. EL-i uued reeglid kohustavad tehnoloogiaettevõtteid kaitsma kasutajaid ebaseadusliku sisu eest, suurendama läbipaistvust ja piirama hiiglaslike ettevõtete domineerimist turul.

Läbirääkimised käivad ka andmemääruse üle, mille eesmärk on parandada kasutajate kontrolli ja juurdepääsu andmetele, mida nad internetiga ühendatud seadmete abil loovad.

Viimased uudised