Tel, WhatsApp +37258973482‬
info@lounaeestlane.ee

Veebruaris rändab giid, maailmarändur ja raamatuautor Ena Mets taas mööda Eestimaad, seekord jutuõhtuga „Inimhetked ja kohtumisretked“. Oma retke alustab ta just Lõuna-Eestist. Võrumaa Keskraamatukogu II korruse mõttetoas vestab Ena Mets lugusid 5. veebruari pärastlõunal kell 14.00, Valgas Tiina Loomemajas aga 6. veebruari õhtul kell 17.00.

Kui algselt oli plaanis tuur lõpetada Värskas ning peatuda kokku viieteistkümnes Eestimaa paigas, siis tänaseks on retke kaasatud ka Antsla ja Ruhnu.

Ena lähtub lugude valikus Maupassant’i mõttest „Meie elule annavad väärtuse teised elud, keda teel kohtame“.

Ena lapsepõlveunistuseks oli kirjanikuks saada ning aastaid on ta elanud kirevat elu, töötades mitmel maal giidina ning elades siin ja sealpool maakera. Eelmise aasta veebruaris otsustas ta esmakordselt üles astuda päris jutuvestjana. Võttis ta kaasa oma esimese raamatu „Naeratava kuu inimesed“ ning käis läbi 13 Eestimaa raamatukogu, kus kohtus kokku ligi 400 inimesega.

See oli Ena jaoks inspireeriv ja rikastav kogemus. „Enam ei ole jutuvestjad ainult Lumekuninganna muinasjutus,“ ütleb ta. Eelmisel aastal võeti Ena Mets’a esimene jututuur „Naeratava Kuu rännu- ja raamatulood“ Võrus soojalt vastu ning raamatukogu juhataja Inga Kuljus leidis, et jututundi sobisid suurepäraselt iseloomustama sõnad Tove Janssoni näituse pealkirjast: „Elada, unistada, hõljuda“. Valga osalejad nimetasid õhtut „natuke maagiliseks“ ja „hoopis teistmoodi elamuseks“. Ena Mets tegeleb jutuvestmisega ka oma giidi-, terapeudi- ja väeretketööde raames – lugudel on tema jaoks tervendav ja jõudu andev vägi.

2018. a. veebruari jututuuril põimib Ena Mets kokku vested kummalistest-rikastavatest kohtumistest retkedel Eestis ja mujal ning vahele mõned millegi poolest mällu sööbinud muinaslood. Alanud aasta on ka Eestimaa suur juubeliaasta, nii on osa õhtust pühendatud Eesti ja eestlaste lugudele. Suure uruguai kirjaniku Eduardo Galeano sõnul „koosneb maailm lugudest“, mitte aatomitest. Nii soovib Ena Mets talvisel külmal ja pimedal ajal tuua inimesed nendesse maailma osakestesse – lugudesse, mis paneksid uuesti elama ka kuulajate endi lood ning annaksid keset talveväsimust ja -pimedust jõudu ja inspiratsiooni. Ligi kahe tunni jooksul saavad osalejad lugude vahele ka kuuma teed ning sansula-helisid.

Viimased uudised